ense.gen.tr https://www.ense.gen.tr Ense, Ense Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi tr-TR hourly 1 Copyright 2019, ense.gen.tr Sat, 19 Mar 2016 00:00:00 +0000 Mon, 23 Sep 2019 00:00:00 +0000 60 Hamilelikte Ense Kalınlığı https://www.ense.gen.tr/hamilelikte-ense-kalinligi.html Wed, 28 Nov 2018 01:27:04 +0000 Hamilelikte ense kalınlığı, Hamilelik anne adayları için kutsal bir varlıktır. hamileliğin ilk gününden itibaren bebeği için anneler bütün kötü alışkanlıklarından vazgeçerler. Anne olmanın en güzel kısm Hamilelikte ense kalınlığı, Hamilelik anne adayları için kutsal bir varlıktır. hamileliğin ilk gününden itibaren bebeği için anneler bütün kötü alışkanlıklarından vazgeçerler. Anne olmanın en güzel kısmı anne rahmine düştüğü andır. hamileliğin her günü, her ayı annenin için çok güzel ve çok özel bir durumdur. anne bebeğinin günden güne büyüdüğünü içinde hissederek 9 ay yaşayarak tanımlar. Hamilelikte anne için ilk üç ayı çok önemlidir, çünkü düşük olasılığına karşı daha dikkatli ve daha koruyucu olmak zorundadır. Hamilelik genellikle kan yada idrar testinde ortaya çıkar. hamilelik dokuz ay kadar olan zamanda, yani 37 yada 40. haftada oluşmaktadır.

Hamilelikte ense kalınlığı:Hamilelikte Ense Kalınlığı Hamilelikte ense kalınlığı 11-14 haftalıkken yapılır. bu yapılan test yani diğer adıyla ikili teste dene bilir. hamilelikteki bu test bebeğin gelişimi, büyüklüğü ve down sendromu olup olmadığını bildirmektedir. bu testin yapılma nedeninde bebekteki sorunlar için tarama yapılmaktadır. bebeğin ultrasonografi ile gebeliğin 11-14 haftaları arasında, bebeğin baş popo mesafesinin ölçüldüğü kesitte ense kalınlığının üç milimetreden fazla olmasının nedeni artmış ense kalınlığı olaraktan bilinir. Ense kalınlığı ölçümünde en ufak bir hata bebeğin yaşaması için çok önem taşımaktadır. ölüm iyi şartlarda yapılmalıdır. Tarama da testin sonucunu anlamak için risk yüksek ise(+) sonuç düşük ise (-) ifade etmektedir. Ense kalınlığının yüksek olması bebeğin down sendromu olma olasılığını göstermektedir. Bu testin yapılmasının anlamı bebeğin özürlü olup olmadığını tespit etmektir.

]]>
Ense Kökü Ağrısı https://www.ense.gen.tr/ense-koku-agrisi.html Wed, 28 Nov 2018 08:36:25 +0000 Ense Kökü Ağrısı, ense kökünde meydana gelen birden fazla neden ile ortaya çıkabilmektedir. Çoğunlukla boyun fıtığının ense kökü ağrısına sebep olduğu düşünülür, fakat aksine olan bir teoridir. Çünkü boyun fıtı Ense Kökü Ağrısı, ense kökünde meydana gelen birden fazla neden ile ortaya çıkabilmektedir. Çoğunlukla boyun fıtığının ense kökü ağrısına sebep olduğu düşünülür, fakat aksine olan bir teoridir. Çünkü boyun fıtığı genellikle his ve kontrol kayıplarına sebep olurken, aynı zamanda kollarda ağrıya yol açmaktadır. 

Ense Kökü Ağrısının Nedenleri Nelerdir, ense kökünde ortaya çıkan ağrının başlıca sebepleri arasında eklem, kas ve doku sorunlarından kaynaklı olarak yaşanmaktadır. Genellikle ense kökünde ortaya çıkan ağrı ensede mevcut olan kasların, omurilik eklemlerinin ya da dokuların zarar görmesi durumunda ense kökünde ağrılar yaşanabilmektedir. Kişinin aniden kontrolsüz bir şekilde başını çevirmesi ya da araba kazalarında kontrolsüz olarak başa darbe alınması sonucunda ağrılar hissedilebilir. Ense kökü ağrılarının diğer bir sebebi de duruş bozukluklarından kaynaklı olmaktadır. Çoğunlukla bilgisayar başında hareket olmadan sürekli oturan kişilerin ense köklerinde ağrılar meydana gelmektedir. Diğer bir etmende kişinin kapasitesinin üzerinde yapılan boyun güçlendirme hareketleri, düşmeler ve yaralanmalardan dolayı ense kökünde ağrılar oluşmaktadır. Ayrıca eklem iltihabı olan kişilerinde ense kökünde ağrılar ortaya çıkabilmektedir. 

Ense Kökü AğrısıEnse Kökü Ağrısında Gerilim Tipi Ağrılar, her birey hayatının belli dönmelerinde ense kökü ağrısı yaşayabilmektedir. Bu rahatsızlık çoğunlukla boyun, baş ve ense bölgesinde bulunan kasların gerilmesinden ortaya çıkmaktadır. Özellikle ağrı şiddetli olarak ense kökünde meydana gelmektedir. Ancak hem ense kökünde hem de baş bölgesinde ağrılar oluşabilmektedir. Bu tarz ağrıları tetikleyen sebepler arasında kişinin uzun süreli olarak bilgisayar başında kalması ya da hiç bir şekilde mola vermeden devamlı araba sürmesi tetiklemektedir. Bunun dışında kişinin alkol kullanması, kafein ya da tütün mamullerini tüketmesi, soğuk hava, grip ve stres ense kökü ağrılarını tetikleyen nedenler arasında sayılabilmektedir. 

Ense Kökü Ağrısında Migrenin Etkisi Nasıldır, özellikle migren ağrıları baş ağrısına yol açmaktadır. Ancak migren baş ağrısının dışında yalnızca ense kökünde ağrılara neden olduğu da saptanmaktadır. 

Ense Kökü Ağrısında Tedavi Yöntemleri Nelerdir, ense kökü ağrısında fizik tedavi çok önemlidir. Çoğunlukla ensede bulunan kasları açılması için kendinizi çok fazla zorlamadan başınızı hem sağ tarafa hem de sol tarafa yönü aşağıda olacak şekilde hafifçe esnetin. Aynı şekilde çok hafif hareketler ile baş kısmını yavaşça sağa ve sola çevirin. Ayrıca sırt, kol ve göğüs kaslarını hem esnetmek hem de güçlendirmek için yapılan hareketler ense kökünde ortaya çıkan ağrıların hafiflemesinde yardımcı olmaktadır. Bu egzersiz hareketleri dışında kas gevşetici ve reçetesiz ağrı kesici ilaçlar kullanılabilir. Ense kökü bölgesine uygulanan sıcak ve soğuk kompres ağrıların hafiflemesinde yardımcı olur. Ayrıca çok kuvvet göstermeden hafif şekilde ense köküne yapılan masajlar ağrıyı hafifletirken kendinizi daha iyi hissetmenize yardımcı olur. Özellikle yastığınız ideal sertlik ve yükseklikte olmalıdır. Özellikle bilgisayar başında oturanlar, sürekli olarak araba kullanan kişiler oturuş pozisyonuna çok dikkat etmelidir. Hatta yürürken sırtınızın duruşu uygun pozisyonda olmalıdır.
]]>
Ense Ağrısı Mide Bulantısı https://www.ense.gen.tr/ense-agrisi-mide-bulantisi.html Wed, 28 Nov 2018 19:51:21 +0000 Ense ağrısı mide bulantısı, hemen hemen herkesin yakından bildiği baş ağrısı ensede, gözlerde, alında, kulak kısmında ya da şakaklarda hissedilen ağrıdır. Baş ağrısının yeri şiddeti, müddeti, sıklığı, ve eş Ense ağrısı mide bulantısı, hemen hemen herkesin yakından bildiği baş ağrısı ensede, gözlerde, alında, kulak kısmında ya da şakaklarda hissedilen ağrıdır. Baş ağrısının yeri şiddeti, müddeti, sıklığı, ve eşlik eden belirtiler kişiden kişiye değişiklik gösterir, başka bir deyişle baş ağrısı bir bir tip değildir. Baş ağrısında çok fazla temkinli fizik ve nörolojik kontrol mühimdir. Enseden kaynaklanarak mide bulantısına yol açan bu baş ağrıları hakkında kısa bir bilgilendirme yapılacaktır.
 
Temel olarak 2 tip baş ağrısı bulunur 
 
Birinci tip baş ağrıları 
Bu gruba giren gerilim tipi baş ağrısı ve migren benzeri baş ağrılarıdır ve bir diğer sağlık sorununun habercisi değildirler. Baş ağrılarının esasında % 90 kadarı bu tiptedir ve bazı durumlarda bu gruptaki hastalar hiç doktora gitmeyebilir. Bu grup çok fazla sık ve tehlikesizdir fakat kısıtlayıcı ve toplumsal kayıplara sebep olan boyutta olabilmektedir. 
 
İkinci tip baş ağrıları 
Beyin kanaması, ensefalit, menenjit, beyin tümörü benzeri merkezi sinir sistemi hastalıkları ya da hiper kan basıncı, göz basıncında çoğalma benzeri başka hastalıklarla ilişkili gelişmektedir. Bu grup daha seyrek olmakla beraber riskli hastalıkların belirtisi olduğundan fazla korkulan gruptur. Baş ağrısı öyküsü önemli bir rahatsızlık düşürtüyorsa ivedi olarak analiz ve uyumlu müdahale gerektirir. Söz gelişi çok fazla ani başlangıçlı, kuvvetli baş ağrısı ivedi beyin görüntüleme tetkikleri gerektirir. Uzunca müddetli baş ağrısı öyküsü olan bir kişide baş ağrısı tarzı değişmişse ya da gittikçe şiddetleniyorsa temkinli analiz edilmelidir. 50 yaşından sonra başlayan baş ağrısında ve malum bir kanseri meydana gelmekte olan hastada riskli bir sebep düşünülmelidir. Yaşça ilerlemiş olan bir hastada başlayan baş ağrısında kan tetkikleri (bilhassa sedimantasyon hızı) ve nöroradyolojik incelemeler, beyin bilgisayarlı tomografisi ya da magnetik rezonans görüntüleme benzeri kesinlikle yapılmalıdır. Ensede sertlik varsa inflamasyon ya da beyin kanaması ayrımı amaçlı beyin omurilik suyu (BOS) incelemesi yapılması gerekir. Bu inceleme öncesinde görüntüleme yapıldıysa hasta kişi yönünden önemli bir rizikosu yoktur ve bazı durumlarda ele geçirilen belirtiler yaşamı kurtarıcı olabilmektedir, lomber ponksiyon adı verilen BOS alınması işlemi esnasında bir miktar ağrı olabilmektedir. Boyun kısmından başlayarak ilerleyen ağrılar genelde boyun kireçlenmeleri sebebiyle olabilir. Enseden başlayarak kafanın arkasından bütün kafaya yayılırlar.  

Beyin Omurilik Sıvısının (BOS) hem beyin, aynı zamanda omurilik kanalında dolanımı bozulması sonrasında beyin içinde basınç değişikliklerine ve kafa içindeki basınç artışına sebep olabildiğini söyleyen uzmanlar, "bu sağlık sorununun oluşumunda ileri sürülen 3 kuram bulunur. Hidrodinamik teori; kafa içindeki basıncın etkisiyle omurilik kanalı arasındaki basınç farkı sebebiyle bu anomali meydana gelmektedir, mekanik teori; beyincikteki yapışıklıklarla ilişkili olarak BOS dolanım bozukluğu söz konusudur, hatta gelişim; sık rastlanan gelişimsel bozukluğun bir başka uzanımı olarak beyincik dokuları uzamıştır" ifadelerini kullanılır. 
  
Ense Ağrısı Mide BulantısıBeyincikte sarkma oluşmasının başlıca belirtiler nelerdir 
  
Beyincik sarkmasının başlıca izlerinin, bilhassa mesafeli yükselen kafa içi basıncı sonrasında baş, ense, boyun ve omuzlardaki ağrı meydana geldiğini ifade edilir, "Baş ağrısı özellikle gece  uyumadan uyandıracak şekildedir. Baş ağrısı çoğunlukla bulantı bazı durumlarda de öğürme ile beraber görülebilir. Baş ağrısını ense bölgesindeki bazı durumlarda omuzlara gerçek dağılan ağrıları ve sertlikle takip eder. Ağrı ara ara olabilir bazı durumlarda hiç olmaz bunun sebebi BOS dolanımında mesafeli seyirdir. Bununla beraber omuz, bel veya bacakta ağ]]> Ense Terlemesi https://www.ense.gen.tr/ense-terlemesi.html Thu, 29 Nov 2018 10:04:29 +0000 Ense terlemesi, ense ve boyun bölümünde, bilhassa uyurken fazla terleme oluyorsa bu vaziyetin en yaygın nedenlerinden biri uyku apne sendromudur. Bununla birlikte hipertiroidi benzeri vaziyetler oluşabilmektedir.  Ense terlemesi, ense ve boyun bölümünde, bilhassa uyurken fazla terleme oluyorsa bu vaziyetin en yaygın nedenlerinden biri uyku apne sendromudur. Bununla birlikte hipertiroidi benzeri vaziyetler oluşabilmektedir. 

Terleme normal seviyeyi aşınca hayat kalitesini düşüren, hastalıklara davetiye çıkaran üstelik rahatsızlık habercisi olabilen bir vaziyettir. Vücudumuzda tahmini 4 milyon ter bezi yer almaktadır. Bunların tahmini 3 milyonu kokusuz, duru bir sıvı/akışkan salgılayan ter bezleridir. Çoğunlukla eller, ayak zemini ve yüzde duru ter salgılayan bezlerin çoğu yer alır. Birtakım kişilerde fazla terleme görülebilir. Yerel veya vücudun tamamında fazla terleme meydana çıkabilir. Uykuda ense ve boyun terlemesi devamlı ve sık sık miktarda meydana geliyorsa nedenlerinin araştırılması gerekiyor. Bu problemin çok fazla farklı nedenleri olabilmektedir. Fakat en yaygın görülen sebeplerden biri uyku apne sendromudur. Hipertiroidi benzeri rahatsızlıklar da ense ve boyun terlemesi sebebi olabilmektedir. Şayet uykuda ense ve boyun terlemesine eşlik eden soluk durması benzeri meselelerde varsa bir uyku merkezine gitmekte fayda var. Horlama da, uyku apnesi sorunu olan hastaların tedavi gerektiren en ciddi şikayetlerinden biridir. Sabahları yorgun uyanma ve gündüz fazla uyku gereksinimi, uyku apnesi hastalarında sık görülen şikayetlerdir. Bununla birlikte sabahları ağız kuruluğu, uyku anında boyunda ve ensede terleme ve gece sık idrar gereksinimi olması da birçok fazla hastada görülen şikayetlerdendir. Uyku apnesi tanısı, uyku testi inşa edilerek konur. Uyku testi bir gece süresince hastanın uykusunda gözlenmesi ve bilgilerin kaydedilmesi şeklinde olmaktadır.

Ense TerlemesiEnse terlemesine yol açan nedenler
 
Ensede terleme rastgele bir hastalıkta artabilir. Birden çok sağlık sorununun nedenleri aralarında fazla terleme bulunur. Tiroid bezinin sık sık çalışması, obezite (şişmanlık), böbrek üstü bezi hastalıkları, şeker hastalığı, kalp krizi, kanserler, baskı, psikiyatrik hastalıklar benzeri pek çok rahatsızlık fazla terlemeye sebep olabilir. Bununla birlikte birtakım hastalıkların rehabilitasyonunda kullanılan ilaç veya hormonlar da fazla terlemeye sebep olabilir. Bunların dışarısında toplumun az bir bölümünde görülen sempatik sistemin fazla aktivitesi bu meseleye neden olabilir. Bu durum doğuştan oluşabilen bir meseledir ve sebebi bilinmemektedir. Sorun, baskı, korku, merak benzeri vaziyetlerde fazla etkinlik gösterir. 

Ensede terleme psikolojik sıkıntı yaratabilir

Ensenin terlemesi psikolojik bir sağlık sorununun belirtisi olabilir, psikolojik bir sağlık sorununun neticesi de olabilmektedir. Bireyin gündelik ve toplumsal aktivitelerini negatif etki eden bir problemdir ve yaşamı zorlaştırabilir. Terleyen bir kişi, bu vaziyetten rahatsız olduğunda, devamlı terleyeceğini düşünüp, bu kaygı arasında daha sık terler. Terleyen bireylerin en fazla rahatsızlık duyduğu konulardan birisi terin kokmasıdır. Toplumsal yaşamı çok zorlaştıran bir vaziyettir. Kimseyi topluluk arasında kötü bir ruh haline sokar. Bu psikolojik bozukluğun haricinde, bakterilerin üremesi de kolaylaşır. Kişiyi rahatsız eden başka durum ise ellerde oluşan fazla terlemedir. Birinin elini sıkma öncesinde devamlı elini temizleme gereksinimi hissedilir. Kişi tokalaşırken, eli terli olsa da olmasa da acaba elim terli mi diye kaygı arasında olabilir. 

Ensede terleme olmasının tedavi yöntemi

Tedaviye başlamadan öncesinde terlemeye sebep olan problemin neden meydana geldiği saptanmalıdır. Şayet altta yatan bir hastalığa ilişkili olarak gelişiyorsa, bu rahatsızlık tedavi edilir. Şayet fazla terlemenin sebebi saptanamıyorsa doğuştan meydana gelen bir problem meydana geldiği düşünülür ve bunun için karşı tedavi yapılır.
]]> Ense Ağrısı https://www.ense.gen.tr/ense-agrisi.html Thu, 29 Nov 2018 11:21:32 +0000 Ense Ağrısı, insanların birçoğunun ömrü boyunca yakındığı ve şikayet ettiği ense ağrısının birçok sebebi bulunmaktadır. Genellikle masa başı işlerde çalışan insanların ya da ağır yük taşıyan insanların e Ense Ağrısı, insanların birçoğunun ömrü boyunca yakındığı ve şikayet ettiği ense ağrısının birçok sebebi bulunmaktadır. Genellikle masa başı işlerde çalışan insanların ya da ağır yük taşıyan insanların en büyük şikayetleri arasında ense ağrısı yer almaktadır. 

Ense ağrısının nedenleri
Ense ağrısının birçok nedeni bulunur. Bunlar şöyle sıralanmaktadır:
 • Kas, eklem ve doku sorunları: Ense ağrısının en fazla görülen nedenleri arasında yer alır. Başın kontrolsüz hareketleri, yaşlılığa bağlı olarak omurilik disklerinin fonksiyonlarını kaybetmesi, yaralanma ve düşmeler, eklem iltihapları ve duruş bozuklukları ense ağrısına neden olabilir.
 • Gerilim tipi baş ağrısı: Baş, ense ve boyun bölgesindeki kasların gerilmesiyle oluşan ağrılarda ense ağrısına neden olmaktadır. Uzun süre bilgisayar veya televizyon ekranına bakmak, soğuk algınlığı, tütün ve alkol ürünleri, stres hali gibi durumlarda ense ağrısına  sebep olabilmektedir.
 • Migren: Migren hastalığından oluşan ağrıların da ense kökü sinirlerini etkileyerek ense ağrısına sebep olduğu kanıtlanmıştır. 
 • Eğri boyun: Genellikle ana rahminde ortaya çıkan bu hastalık boyun bölgesinin eğri durmasına ya da boyun bölgesinde şişlik olmasına neden olmaktadır. Bu durumda ense ağrısı şikayetlerini tetiklemektedir.
Bunların yanı sıra menenjit hastalığı, anevrizma ve tansiyonun artması da ense ağrısına sebep olabilmektedir.

Ense AğrısıEnse ağrısının tedavisi

Yaralanma ve düşme gibi durumlarda kaslar gevşetilmesi için fizik tedavi ve rehabilitasyon uygulanır. Bunun için başınızı sağ ve sola aşağı yavaşça esnetin. Böyle omuz ve boyun bölgesindeki kasların gevşemesiyle ense ağrıları hafifletilebilir. Bunun yanında ağrı kesici ve kas gevşeticiler kullanılarak, sıcak ve soğuk pres uygulanarak, hafif masajlar yapılarak ağrılar dindirilebilir. 
Günlük yaşantıda birçok ayrıntıya dikkat ederek ense ağrısını yok edebilirsiniz. Bunlar şöyle sıralanabilir: 
 • Başınızı koyduğunuz yastığın ideal yükseklik ve sertlikte olmasına dikkat edin.
 • Aşırı stresten ve hüzünlü ruh halinden kurtulun.
 • Kemik gelişimi için D vitamini ve kalsiyum içeren yiyecekler tüketin.
 • Yürürken ve bilgisayar kullanırken dik durmaya özen gösterin. 
Yukarıdaki önerilerin dışında eğer ense ağrısının sebebini eğri boyun veya herhangi bir kemik hastalığı oluşturuyorsa bu ağrıların yok edilebilmesi için cerrahi müdahale gerekmektedir. 
]]>
Down Sendromu Ense Kalınlığı https://www.ense.gen.tr/down-sendromu-ense-kalinligi.html Fri, 30 Nov 2018 05:46:11 +0000 Down Sendromu Ense Kalınlığı, bilindiği üzeren Down Sendromu, en çok görülen kromozom anormalliğidir. Gebeliğin 11 ve 14. haftalarında bebeklerin bu sendromu taşıyıp taşımadığı araştırılır. Bu araştırma için kullanı Down Sendromu Ense Kalınlığı, bilindiği üzeren Down Sendromu, en çok görülen kromozom anormalliğidir. Gebeliğin 11 ve 14. haftalarında bebeklerin bu sendromu taşıyıp taşımadığı araştırılır. Bu araştırma için kullanılan teste ikili test adı verilir. Bu test birkaç aşamadan oluşmaktadır. Bu test sayesinde bebeğin %90 ihtimalle Down Sendromlu olup olmadığı belirlenebilir. Bu testin yapılma amacı bebeğin Down Sendromlu olup olmadığı belirlendikten sonra eğer bebek Down Sendromlu ise gerekli tedbirler alınarak acil tedavi uygulanır veya ailenin isteğine göre gebelik sonlandırılabilir. 
Bu testi yapması önerilen kişilerde aranan şartlar şunlardır:
 • 35 yaş üzerinde bulunan anne adayları
 • İlaç veya toksik maddeler kullanan anneler
 • Daha önceki gebelikte anormal veya zeka geriliği bulunan bebeklere sahip olan kişilerin gebelik döneminde bu testi yaptırmaları tavsiye edilir. 
Down Sendromu Ense Kalınlığı, yapılan araştırmalara göre ense kalınlığının fazla olması, kesin olmamakla beraber bebeğin Down Sendromlu olduğunu işaret etmektedir. Çoklu gebeliklerde ise Down Sendromu testi uygulanmazken bebeklere ayrı ayrı test uygulanabilir. Bu test ile trizomi 21 ve trizomi 18 başta olmak üzere çeşitli kromozomlarda trizomi artışı görülebilir. Bu trizomi artışının birçok sebebi olabilir. Sıvı birikimi olarak bilinen Turner Sendromu yıllardan beri bu artış ile ilgisi olduğu bilinmektedir. Kalp ve akciğer hastalıkları da bu artışa neden olabilir. 

Down Sendromu Ense KalınlığıDown Sendromunda Ense Kalınlığı, ense kalınlığının yüksek olması bebek için anormal bir durum olduğunu gösterir. Bu kalınlık çok hassas olan ultrasonografi ile ölçülebilmektedir. Tıpta genellikle 3 milimetrenin altında olan ense kalınlığı normal olarak kabul görmektedir. Bu nedenle ölçüm yaparken bebeğin yerinde oynaması ile ölçün süresi 30 dakikanın üzerinde bir süre gerektirir.
]]>
Ense Boyun Ağrısı https://www.ense.gen.tr/ense-boyun-agrisi.html Fri, 30 Nov 2018 18:21:59 +0000 Ense Boyun Ağrısı, Boyun ve ense ağrılarına en çok neden olan rahatsızlık boyun fıtığıdır. Muayene ve sorgulama yapıldıktan sonra boyun grafisi çekilerek grafi de ilgili bulgular varsa MR yapılarak bulgular daha detaylı gö Ense Boyun Ağrısı, Boyun ve ense ağrılarına en çok neden olan rahatsızlık boyun fıtığıdır. Muayene ve sorgulama yapıldıktan sonra boyun grafisi çekilerek grafi de ilgili bulgular varsa MR yapılarak bulgular daha detaylı görülebilir. Ense ve boyun ağrısı ile birlikte kollarda güçsüzlük ve hissizlik, parmaklarda uyuşma, denge bozukluğu, göğüs ağrısı, kulak çınlaması, görmede bulanıklık gibi birçok belirtileri olabilmektedir. Bu şikayetlerin çoğunun nedeni aslında boyun bölgesindeki sinir köklerinin ve o bölgedeki otonom sinirlerin zedelenmesidir. Boyun bölgesindeki rahatsızlık, ense ve boyun ağrısından başka omuzlar göğüs, baş, sırt, kollar ve hatta bacaklarda da belirti ve ağrılara neden olmaktadır. Bazen boyun ve ense ağrıları ikinci planda kalıp diğer belirtiler öne çıkabilmektedir. 

Gözün kararması, baş dönmesi gibi şikayetler tansiyonun düşmesi veya kansızlıktan kaynaklanıyor gibi yorumlanabilmektedir. Ya da sol kol ve göğüs ağrısı olan bir kişi kalbi ile ilgili bir rahatsızlığı olduğunu düşünebilir. Boyundaki otonom sinir sistemindeki liflerde, sıkışma ya da bulantı, kızarma, baş ağrısı ve sıkıntı gibi belirtiler verebilmektedir. Bu şikayetler çoğu zaman psikolojik zannedilmektedir. Ense ve boyunda ağrıya neden olacak pek çok rahatsızlık vardır. Fakat en sıklıkla boyun fıtığı, boyun kireçlenmesi olarak görülmekte. Kazalarda boyun ve ense bölgesindeki yumuşak dokularda zedelenme de olabilir. Boyunda bulunan fazla bir kemiğe bağlı oluşan hastalık tablosu, boyun kaslarının ağrılı kasılması ve bazı romatizmalı hastalıklarda boyun ve ense ağrılarına sebep olmaktadır.

Ense Boyun AğrısıTedavisi; Ense ve boyun ağrılarının tedavisinde ağrının asıl nedeni tespit edilmeli ve ağrıya neden olan rahatsızlığa yönelik tedavi uygulanmalıdır. Fizik tedavi egzersizleri, boyunluk, ağrı kesiciler ve cerrahi yaklaşımlar, iskelet ve kas sistemi rahatsızlıklarında tedavi biçimini oluştururken. Damar rahatsızlıklarında, enfeksiyonlarda, boyun bölgesini tutan tümör gibi hastalıklara başka açılar ve yöntemlerle tedavi uygulanmaktadır. Bu aşamada bilinmesi gereken en önemli husus ense ve boyun bölgesindeki ağrıların ciddi nedenleri olabileceği ve ihmal edilmeden uzman bir doktora başvurulmalıdır.
]]>
Ense Kalınlığı https://www.ense.gen.tr/ense-kalinligi.html Sat, 01 Dec 2018 03:06:11 +0000 Ense kalınlığı, bebeğin anne karnında gelişimi sırasında ölçülmesi gereken önemli bir etkendir. Gebelikte 11. ve 14. haftaları arasında ultrasonografi yardımıyla bebeğin ense kalınlığının ölçülmesi, olabilecek bazı k Ense kalınlığı, bebeğin anne karnında gelişimi sırasında ölçülmesi gereken önemli bir etkendir. Gebelikte 11. ve 14. haftaları arasında ultrasonografi yardımıyla bebeğin ense kalınlığının ölçülmesi, olabilecek bazı kromozom anomalilerini, organ defektlerini, down sendromunu tespit etmekte önemli bir unsurdur. Yapılan ölçüm sayesinde kromozom anomalilerinin yaklaşık %90 oranı tespit edilebilir.

Anomalisi olan bebeklerin erken aşamada tespit edilmesi tıbbi açıdan önemlidir. Bu sayede ailenin psikolojik ve fiziksel olarak daha fazla travmatize olmadan hamileliğin sonlandırılmasına yada sorunun tedavisi olursa buna en erken aşamada başlanmasına yardımcı olmak mümkün olabilir.

Ense kalınlığı ölçümü hangi gebeliklerde mutlaka yapılmalıdır
 • Yaşı 35 üzerinde olan anne adaylarında
 • Gebelikte ilaç ya da toksik madde kullanan gebe kadınlarda
 • Anormal gelişim gösteren ya da zeka geriliği bulunan çocuk öyküsü var olan aileler, ense kalınlığının ölçüldüğü testi yaptırmalı ve bu konuda genetik danışmanlık desteği almalıdır.
Ense kalınlığı ölçümü neye yarar

Ense kalınlığının ölçülmesi anne adayının kanında beta HCG ile PAPP-A ölçülmesi, bunların kombine edilmesiyle ve özel bir program sayesinde down sendromu riskinin belirlenmesi mümkün olmaktadır. Down sendromu genetik bir hastalıktır. Bu hastalıkta işitme bozuklukları, yüzde yapısal bozukluklar, doğuştan zeka geriliği, yapısal kalp hastalıkları, görme bozuklukları gibi çeşitli sağlık sorunları birlikte bulunur.

Anne karnındaki bebeğin ense kalınlığı normal olarak gebelik haftası ilerledikçe artar. Tıp alanında gebeliğin 11. ve 14. haftaları arasındaki ense kalınlığı bu zamana göre normal sınırları bilinir. Bu haftalarda ense kalınlığı ölçüldüğünde bu değerlerin üzerinde olursa, bebeğin mongol olma riski de artar.

Down sendromu tarama testleri normalde çoğul gebeliklerde uygulanamaz. Ancak ense kalınlığı ölçümü çoğul gebelikte bile her bebeğin ayrı olarak yapılabilir ve hastalık riski kolayca tespit edilebilir. Uygulanan diğer testlere göre daha önce yapıldığından, hastalığın tanısı daha erken aşamada yapılabilmektedir. Bunun dışında down sendromunu tespit edecek diğer testlerle kıyaslandığında, elde edilen sonuçları en hassas olanıdır. Kordosentez, amniyosentez, CVS gibi diğer testlere göre hem anne adayına, hem de gebelik ürününe zararlı olabilecek girişim de engellenmektedir. Ense kalınlığı ölçülmesinin bebek ve anne açısından zararı bulunmamaktadır.

Ense KalınlığıEnse kalınlığı ölçümü ne kadar sürer

Ense kalınlığı en başta trizomi 18 ile trizomi ve çeşitli kromozom anomalilerinde artmış olur. Trizomilerin dışında farklı nedenlerle de artar. Bunların arasında kistik higroma, fetusta kalp hastalıkları, iskelet hastalıkları, akciğer hastalıkları, konjenital hastalıklar gibi önemli rahatsızlıklar bulunur. Ense kalınlığı belirli bir değerin üzerinde çıkarsa, bebekte anomali riski artar. Ense kalınlığının ölçülmesi milimetrenin onda biri kadar hassaslıkta olan ultrasonografi yardımıyla ölçülür. Normalde 3 mm altındaki ense kalınlığı normal değerde kabul edilir. Bunun artması down sendromu riskini de arttırır. Gebelikte 11. ve 14. haftalar arasında ense kalınlığı ölçümüyle birlikte ikili testte yapılmaktadır. Bu zamanda ense kalınlığı ölçülürken fetusun hareketlenmesi durumunda hassas bir ölçümün yapılabilmesi için en az 20 dakikaya, belkide daha fazla zamana ihtiyaç duyulabilir. Bu nedenle hata olmaması için sabırlı olunmalıdır.
]]>
Enseden Başlayan Baş Ağrısı https://www.ense.gen.tr/enseden-baslayan-bas-agrisi.html Sun, 02 Dec 2018 01:53:32 +0000 Enseden Başlayan Baş Ağrısı, hafife alınacak bir baş ağrı şekli olmadığı bilinmelidir. Bu tür şikayeti olana kişilerin ciddi sağlık problemleri olabileceği düşünülerek acil uzman hakime başvurulmaları gerekmektedir. E Enseden Başlayan Baş Ağrısı, hafife alınacak bir baş ağrı şekli olmadığı bilinmelidir. Bu tür şikayeti olana kişilerin ciddi sağlık problemleri olabileceği düşünülerek acil uzman hakime başvurulmaları gerekmektedir. En çok korkulan durumu kişinin beyninde buluna ve tıp dilinde baloncuk diye bilinen anevrizmayı yüksek tansiyonun tetikleyeceği bilinmektedir. Beyinde bulunan ve çok zayıf olan kılcal damarlarda meydana gelen baloncuklara anevrizma denilmektedir. Enseden başlayan baş ağrıları aşırı derecede şiddetli olursa dikkat edilmesi gereken durumdur. Çünkü bu ağrılar sonucunda beyne uygulanan baskılar artarak anevrizmalarda yırtılmalara ve sonrasında beyin kanamalarına sebep olduğu için bu şekilde oluşan ağrılar ihmal edilmemeli hemen bir doktora gidilmelidir. Enseden başlayan baş ağrılarında oluşacak yüksek tansiyon hastalığı önemsenmesi gereken durumdur. Enseden başlayan baş ağrıları soğuk ve sıcak gibi hava şartlarının da büyük etkisi görülmektedir. Bu sebepledir ki aşırı derecede soğuğa ve sıcağa maruz kalınmamalıdır. Enseden başlayıp baş ağrıları özellikle iki ana grupta incelenir. Bunların birincisi migren ve gerilim sonucunda olan baş ağrılarıdır. Çoğunlukla enseden başlayan baş ağrıları bu sebeplerle olmaktadır. İkinci grupta yer alan enseden başlayan baş ağrıları ise vücut fonksiyonlarını etkileyen ve oluşan ağrılardır. Bunlar beyinde oluşan tümörler, menenjit, yüksek tansiyon (hiper) ve sinir sistemi hastalıklarıdır. İkinci grupta bulunan bu hastalıklar nadir görülürler fakat enseden başlayan baş ağrıları gibi ciddi hastalıklar nedeniyle oluşurlar.

Enseden Başlayan Baş AğrısıEnseden Başlayan Baş Ağrısı Belirtileri
Enseden başlayan baş ağrıları özellikle başın arka kısmından hareket ederek yukarı doğru tırmanan ağrıdır. Çoğu zaman bu ağrılar insanın göz çevrelerine de yayılmaktadır. Özellikle tek taraflı olarak belirti göstermektedir. Çoğu zaman taraf değiştirme belirtileri de görülmektedir. Bu tür enseden başlayan ve başa ağrı yapan ağrılarda ışığa ve sese duyarlılık belirtisi görülmez. Ağrının hastada zonklama veya sıkışma tür bir belirti olmadığı gibi enseden gelen baş ağrıları kasılma şeklinde gözlemlenmektedir. Enseden başlayan baş ağrılarında özellikle kusma ve bulantı gibi durumlar söz konusu olabilir. Bu durumda detaylı araştırma yapılmadan migren tedavisi uygulanmamalıdır. Çünkü bulantı ve kusma gibi özellikler baş ağrıları migren hastalığının özelliklerindendir.

Enseden Başlayan Baş Ağrısı Tanısı
Enseden başlayan baş ağrıları tanısı için uzman bir doktor tarafından özellikle hastanın kendi ağzından rahatsızlık belirtileri hakkındaki özel şikayetlerini dinlemesi hastalığın tanısı için çok önemlidir. Örneğin ağrının başlangıç yeri, yayılımı, ne sıklıkta olduğu, şiddet derecesi ve varsa diğer belirtileri ayrı, ayrı sorgulanmaktadır. İlk olarak doktor tarafında yapılan fiziki muayene hastalığın tanısının konulması adına çok önem arz etmektedir. Hasta dinlendikten sonra buluna bulgular doğrultusunda radyolojik görüntüleme metodu ile hastanın ensesinde var olan rahatsızlık kolaylıkla teşhis edilebilir. Daha sonra tam tanı için ense MR alınarak ensede fıtık olup olmadığı tomografik inceleme ile de hastanın eklemlerinde deformeler ve kireçleme olup olmadığı belirlenerek tanı konulur.

Enseden Başlayan Baş Ağrısı Tedavisi
Enseden başlayarak baş ağrısı oluşan rahatsızlıklarının tedavi için hastanelere gidildiğinde özellikle önemsenmeyerek ağrı kesici iğne ve haplar ile kafadan savarlar. Fakat enseden başlayan baş ağrıları bu tür ağrı kesici ilaçlara tedaviye cevap vermez ve devam eder. Ensede oluşan ağrı boynu rahatlatılması ve sorunlu bölgede oluşan kas kasılmalarını Fizyoterapi yöntemi ile rahatlatılması sağlanır ve tedavi için bu uygulama çok önemli müdahaledir. Enseden başlayan ve baş ağrısı yapan rahatsızlıkta uygulanan en etkili tedavi şekli olarak ağrının]]> Ense Omuz Ağrısı https://www.ense.gen.tr/ense-omuz-agrisi.html Sun, 02 Dec 2018 03:14:31 +0000 Ense Omuz Ağrısı genellikle boyun kaslarında oluşan gerilme ya da kramplar nedeni ile ortaya çıkmaktadır. Bu hastalık geniş bir bölgede olduğu için hastalar omzunun mu yoksa ensesinin mi aradığını bilemezler. Boyun vey Ense Omuz Ağrısı genellikle boyun kaslarında oluşan gerilme ya da kramplar nedeni ile ortaya çıkmaktadır. Bu hastalık geniş bir bölgede olduğu için hastalar omzunun mu yoksa ensesinin mi aradığını bilemezler. Boyun veya omuz hareket edince ağrı veriyorsa veya başınızı sağa sola öne arkaya çevirmede yani hareket etmede zorlanıyorsanız ense tutulması teşhisi konulabilir. Ense Omuz Ağrısı veya ense tutulması eğer üç aydan fazla ise kronik bir rahatsızlık olabilir. Ense Boyun Ağrısı erkeklere göre bayanlarda daha çok görülür. 

Ense Omuz Ağrısının Nedenleri:
 • Hava cereyan veya üşütme
 • Kasların gerilmesi
 • Korku veya stres gibi psikolojik rahatsızlıklar 
 • Yanlış pozisyonda oturma veya yatma
 • Boyun sinirlerinde iltihaplanma veya sinir hernisi
 • Herhangi bir kaza sonrasında omurların yaralanması
 • Kemik erimesi, menejit, kas romatizması ve omurların eğilmesi
 • Enseye çok fazla yüklenme
 • Sinirlerin sıkışması veya sinirlerin yıpranması
Ense Omuz AğrısıEnse Omuz Ağrısı enseden omuzlara hatta göğüslere kadar dağılır. Ağrı çok şiddetli olduğunda kollar eller ve ve başın arka kısmına kadar yayılır. Ense ve omuz kasları gerilir. Bu ağrılardan şikayetçi olan hasta yapacağı bir kaç uygulama vardır. Ense masaj yağı ile ovalanır. Ağrıyan bölgeye yani omuz ense ve boyun kaslarına jimlastik hareketleri yapılır. çalıştığı yerde veya dinlendiği yerde kendine sağlıklı oturma imkanı sağlamalıdır. Sık sık rahatlama molaları verilmelidir.  Yastık veya kırlent seçimi doğru yapmalısınız. Yumuşak yastıklar seçilmemelidir. Ani hareketlerden kaçınılmalıdır. Kas gevşetici kullanılmalıdır. Geçmez ise eğer doktora gitmelisiniz.
]]>
Boyun Ve Ense Ağrısı https://www.ense.gen.tr/boyun-ve-ense-agrisi.html Mon, 03 Dec 2018 00:09:24 +0000 Boyun ve Ense Ağrısı, Boyun ve ense ağrısı birden fazla sebep sonucunda oluşabilmektedir. Düşünülenin tersine boyun fıtığı genel olarak ensede ağrı oluşmasına sebep olmamaktadır. Boyun fıtığı rahatsızlığı gene Boyun ve Ense Ağrısı, Boyun ve ense ağrısı birden fazla sebep sonucunda oluşabilmektedir. Düşünülenin tersine boyun fıtığı genel olarak ensede ağrı oluşmasına sebep olmamaktadır. Boyun fıtığı rahatsızlığı genellikle kol bölgesinde ağrı oluşumuna, his ile kontrol kaybına sebep olmaktadır.

Boyun ve Ense Ağrısı Nedenleri

Kas, Eklem ve Doku Rahatsızlıkları: Ense ve dolayısıyla boyun ağrılarının en fazla görülen sebebidir. Aşağıda verilen durumların yanı sıra ensedeki kasların, dokuların ya da omurilik eklemlerinin hasar görmesi ile ense ağrısı gerçekleşebilmektedir.

 • Bir trafik kazası sonucu ya da ani bir hareket sonucunda başın istem dışı hareket etmesi
 • Yaşlanma ile paralel olarak omurilikteki disklerin işlevini kaybetmesi, osteoporoz kaybı
 • Kişinin fiziksel kapasitesini aşan boynu güçlendirme hareketlerinde bulunması, yara alma veya düşme
 • Özellikle saatler boyunca bilgisayar başında duran kişilerde oluşan duruş bozuklukları
 • Eklem enfeksiyonu
 • Gerilim tipi baş ağrısı

Boyun Ve Ense Ağrısı

İnsanların hemen hepsi yaşamı boyunca bir dönem bu rahatsızlıkla karşı karşıya kalmaktadır. Bu rahatsızlık baş, boyun ile ense bölgesinde yer alan kasların gerilmesi sonucunda ortaya çıkmaktadır. Bu rahatsızlık saç derisini germekte ve başka şiddette ortaya çıkmaktadır. Ağrının boyun ve ense kısmına vurması da ihtimaller arasındadır. Gerilim tipi baş ağrısının oluşmasındaki etkenler ise şu şekildedir;

 • Saatler boyunca araç kullanmak ya da bilgisayar ekranına bakmak
 • Grip ve soğuk algınlığı gibi kış hastalıkları ile havanın soğuk olması
 • Sigara ve kafein alımı ya da alkol kullanımı
 • Stres
 • Kişiye göre değişebilecek bazı yiyecek ile içecekler

Migren: Migren ağrıları boyun ve özellikle de ense ağrısına yol açabilen rahatsızlıklar arasında yer almaktadır. Üstelik migren baş ağrısı yapmadan yalnızca ensede ağrı oluşumuna da sebep olabilmektedir.

Eğri Boyun (Tortikolis): Ensesinde ağrı olan kimsede ensedeki kasların baş ile birleştiği kısımda şişlik olması ve başın tek tarafa doğru eğri durması halinde kişinin tortikolis rahatsızlığından endişe duyması gerekmektedir. Bu hastalık kas gerilimine bağlıdır ve genel olarak hasta henüz anne karnındayken ortaya çıkmaktadır.

Bunların yanı sıra aşağıda yazılı olan durumlarda da boyun ve ense ağrısı görülebilmektedir.

 • Menenjit rahatsızlığında ense kısmında ağrı olabilmektedir.
 • Anevrizma denilen beyin damarının genişlemesi durumunda enseni kök kısmında keskin bir ağrı görülebilmektedir.
 • Tansiyonun çok yükselmesi halinde boyun ve ensede ağrı olabilmektedir.

Boyun Ve Ense Ağrısı Tedavisi

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon: Kişinin yaralanması ile kişide kas spazmı olması durumlarından dolayı gelişen ense ağrılarında fizik tedavinin önemi büyüktür. Böyle bir durumda hastanın ensedeki kasları açmak için başını sol aşağı ile sağ aşağı yönde hafif bir şekilde esnetmesi gerekmektedir. Aynı şekilde hafifçe başını sağa ve sola çevirmelidir. Bunun yanı sıra, hastanın kollarındaki, göğsündeki ve sırtındaki kasları da esnetip güçlendirmesi de dolaylı yoldan ense ağrısının hafiflemesini sağlamaktadır. Hastanın bu egzersizleri periyodik olarak tekrar etmesi gerekmektedir.

Hasta bunların dışında şunları da uygulayabilir;

 • Hasta, reçete olmadan da satılabilen ağrı kesici ya da kas gevşetici ilaçlar kullanabilir.
 • Hasta kötü bir şekilde yaralandıysa ya da spazm rahatsızlığı varsa servikal boyunluk takabilir.
 • Hastaya doktor tarafından duruma göre boyun traksiyon cihazları tavsiye edilebilir.
 • Hasta ağrıyı hafifletmek için sıcak ve soğuk uygulamalar ya da hafif masa]]> Enseye Buz Koymak https://www.ense.gen.tr/enseye-buz-koymak.html Mon, 03 Dec 2018 23:14:37 +0000 Enseye Buz Koymak; Aslında Çinlilerin kullandığı ve buzla yapılan bir akupunktur çeşididir. Çin'de bu uygulamaya ve  buzun koyulduğu noktaya feng fu (rüzgar konağı) denmektedir,  kısaca ensedeki akupunktur noktasına buzl Enseye Buz Koymak; Aslında Çinlilerin kullandığı ve buzla yapılan bir akupunktur çeşididir. Çin'de bu uygulamaya ve  buzun koyulduğu noktaya feng fu (rüzgar konağı) denmektedir,  kısaca ensedeki akupunktur noktasına buzla masaj yapılması yöntemidir. 

  Uygulayıcıları, enseye düzenli olarak buz küpü koymanın daha genç görünmenizi ve daha enerjik, neşeli olmanızı sağlayacağını ve hastalıkları iyileştirdiğini söylemektedirler. Bunun yanında hamile bayanlar, epilepsi ve şizofreni hastalarında uygulanmasının uygun olmadığını belirtmektedirler. 

  Uygulayıcıları, buzun koyulacağı noktayı ise şöyle tarif etmektedirler. Ensedeki tendonların arasında, baş ve boynun birleştiği ense kökünde yer alan bölge olarak belirtmektedirler. 

  Uygulama Yöntemi; Yüz üstü yatarak veya oturarak ve yukarıda uygulayıcılarının tarif ettiği bölgeye, feng fu bölgesine bir adet buz koyup 20 dakika tutun. Öneri, buzu bir bez yardımıyla sabitleyebilirsiniz. 

  Bu uygulamayı 3 gün arayla, sabahları uygulanacaksa aç olarak ya da akşamları yatmadan hemen önce olacak şekilde düzenli olarak tekrarlamalısınız.

  İlk başlarda biraz soğuk gelecektir doğal olarak, 25-30 saniye sonra o bölgenin ısındığını hissedeceksiniz. Kan akışına endorfin salgılandığı için, ilk bir kaç gün mutlu ve zinde hissedeceksiniz. 

  Enseye Buz Koymak

  Endorfin; İnsan vücudunda ağrıyan dokularda ağrının azalması için beynin dokuları tarafından üretilen hormonlara denir. Bu hormonların görevi ağrının şiddetini azaltmak ve vücuda daha az rahatsızlık vermesini sağlamak için sinirleri uyuşturmaktır. Beyin dokularının salgıladığı bu hormonlar, bilinen morfinden 30 kat daha etkilidir. Mutluluk hormonu olarak ta bilinen vücut ağrı hissettiğinde, spor yapılırken, baharatlı yiyecekler tüketildiğinde, seks ve orgazm gibi durumlarda salınımı yüksek seviyelerde olur. Enseye bu koymak, bunlara gerek kalmadan beynin endorfin salgısını tetiklemeye neden olması. 

  Faydaları; Uykuyu, sindirim sistemini düzenler, soğuk algınlığına karşı direnç sağlar. Solunum sistemini düzenler, daha rahat nefes alıp vermemizi sağlar. Baş, diş ve eklem ağrısını azaltır. Nöroloji, omurga, hipertansiyon, astım, mide ve obeziteye karşı yarar sağlar. Selüloit oluşumunu engeller. Cinsel isteksizlik, iktidarsızlık ve adet dönemi rahatsızlıkların hafiflemesinde fayda sağlar. Stres, uykusuzluk, depresyon, psikolojik rahatsızlıklara karşı yardımcı olur.

  ]]>
  Bebeğin Ense Kalınlığı Ne Kadar Olmalı https://www.ense.gen.tr/bebegin-ense-kalinligi-ne-kadar-olmali.html Tue, 04 Dec 2018 08:12:30 +0000 Bebeğin ense kalınlığı ne kadar olmalı, bebeklerin ense kalınlığı kromozom anomalileri bakımından oldukça önemli bir değerdir. Gebeliğin 11. ve 14. haftaları arasında bebeğin normal ense kalınlığı ölçüsü bilinmektedi Bebeğin ense kalınlığı ne kadar olmalı, bebeklerin ense kalınlığı kromozom anomalileri bakımından oldukça önemli bir değerdir. Gebeliğin 11. ve 14. haftaları arasında bebeğin normal ense kalınlığı ölçüsü bilinmektedir. Bu nedenle gebelikte bu haftalarda ense kalınlığı ölçümü yapılır. Ense kalınlığı bu haftalarda normal olarak 3 mm olmalıdır. Bunun üzerinde bir değer çıkarsa, bebekte kromozom anomalisi olduğu düşünülür. Ense saydamlığının kalınlığının ölçüldüğü ve tıpta NT Nuchal translusensi olarak tanımlanan bu test, bebeklerin henüz anne karnında taranması açısından oldukça yaygın olarak kullanılan belirteçler arasındadır. Ultrasonografide NT şeklinde kodlanmış olan ense kalınlığı ölçümü önemli bir bulgudur.

  Bebeğin ense kalınlığı ne zaman ölçülür

  Ense kalınlığı ölçümü, gebelikte 11-14 haftalar arasında yapılır. Bunun dışındaki gebelik haftalarında rutin ölçüm yapılmaz. Bu ölçüm tek başına oldukça önemli bir belirteç olarak kabul edilir. Fakat birlikte yapılan ikili testi parametresi olarak değerlendirilir.

  Bebeğin Ense Kalınlığı Ne Kadar OlmalıBebeğin ense kalınlığını kim ölçer

  Bebeğin ense kalınlığı normal olarak kadın doğum doktoru tarafından ölçülebilir. Fakat ense kalınlığı ölçümü sertifikası bulunan eğitim almış uzmanların bunu ölçmesi daha doğrudur. Bu oldukça hassas bir ölçümdür. Anne karnında fetusun hareket etmesi bile sonuçlara yansır. Kadın doğum doktoru tarafından kalın ölçülmüş çoğu enseler daha sonradan bu konuda uzman olan doktorlar tarafından ölçüldüğünde normal bulunur. Bu yüzden özellikle riskli gebeliklerde ölçümün uzman tarafından yapılması daha sağlıklıdır.

  Bebeğin ense kalınlığı kaç olduğunda anlamlı olur

  Bebeğin ense kalınlığı kromozom anomalilerin tespiti açısından ölçülmektedir. Gebelikte normalde bebeğin gelişmesiyle yani gebelik haftasının artmasıyla ense kalınlığı artar. 11-14 haftalarda ense kalınlığı normal değeri 3 mm olmalıdır. Bu bilinen kesin değerdir. 3 mm ve üzerindeki ense kalınlığı artmış olarak kabul edilir. Eğer 6 mm nin üzerine çıkmışsa, bu oldukça kötü kabul edilir. Ense kalınlığının artması, özellikle down sendromu gibi anomali riskini de arttırır.

  Bebeğin ense kalınlığı hangi ultrason ile ölçülür

  Ense kalınlığı genellikle üstten yani karından yapılan ultrasonla ölçülür. Fakat bazı hallerde anne ve bebeğin durumuna bağlı olarak, alttan yani vajinal ultrasonla ense kalınlığı ölçümü yapılabilir. Ultrason alttan da yapılsa, bu düşük riskine yol açmaz. Bu konuda gebe kadınlar genellikle çekinebilir. Ancak doktorunuz bunu uygun görürse, alttan ultrasonografi yapılmasında sakınca bulunmaz.

  Bebeğin ense kalınlığının artması neyi ifade eder

  Bebeğin ense kalınlığı artmış olarak tespit edilirse, bunun bazı sebepleri olabilir. Bu sebepler arasında down sendromu ve turner sendromu başı çeker. Bunun dışında diğer kromozomal anomaliler, noonan sendromu gibi özel sendromlar, kalp anomalileri gibi sorunlar ense kalınlığının artmasına neden olabilir.

  Bebeğin ense kalınlığı artarsa ne yapılmalı

  Yapılan ölçümde ense kalınlığı artmış olursa, hemen aile bu konuda bilgilendirilir ve gereken ek işlemler uygulanır. Bunun sadece ense kalınlığı olduğu ya da kistik higroma olduğu incelenir. Eğer kistik higroma olursa, bebekte anomali çıkma olasılığı yükselir. Ense kalınlığı artmış olursa, kromozom anomalisi oranı % 15 kadar olur. Böyle durumlarda ayrıntılı ultrasonografi çekilir, amniyosentez yapılır yani bebeğin eşinden parça alınır. Gebeliğin 20-22 haftalarında ise, bebeğin kalbi ekokardiyografik değerlendirmeye alınır.

  Bebeğin ense kalınlığı artmış olursa, gebelik ilerledikçe bu o]]> Ense Kılları https://www.ense.gen.tr/ense-killari.html Wed, 05 Dec 2018 03:10:48 +0000 Ense kılları, özellikle erkeklerin baş belasıdır. Ense kılları ilk traş olunduğu dönemlerde berberlerin tüy olsun olmasın ense bölgesine jilet vurmasından dolayı gürleşmektedir. Saçı kestirdikten 2 hafta kadar sonra ense Ense kılları, özellikle erkeklerin baş belasıdır. Ense kılları ilk traş olunduğu dönemlerde berberlerin tüy olsun olmasın ense bölgesine jilet vurmasından dolayı gürleşmektedir. Saçı kestirdikten 2 hafta kadar sonra ense kılları tekrar ortaya çıkmaya başlar ve sanki traş olunmamış gibi bir görüntü oluşturur. Ense kıllarından kurtulmak için çeşitli yöntemler uygulanabilir. İki haftada bir berbere gidilip, jilet yada makine ile kestirilebilirler. Daha etkili yöntemler arayanlar ağda yaptırabilir; fakat bu biraz acı veren bir yöntem olacaktır. En etkili yöntem şüphesiz lazer epilasyon olacaktır. 6 yada 7 seansta %90 oranında azalmalar görülmektedir.Çünkü tüyler koyu olduğu için daha etkili ve hızlı sonuç alınabilir.  Fakat burada dikkat edilmesi gereken nokta, lazer cihazının vuruş yaptığı noktada aktif olmayan tüylerinde canlanması olacaktır. Eğer tedavi yarım bırakılırsa daha çok tüy ile baş başa kalabilirsiniz ,bu nedenle tedaviye devam edilmelidir. 

  Ense kıllarını uzatarak örgü örmekte farklı bir saç modeli ortaya çıkartabilir. Yada farklı renklere boyamak. Ensedeki kılların ortadan bir kısmını aldırırsınız. Yanları uzatıp marjinal bir saç yapısına kavuşabilirsiniz. Buda beğenmediğimiz ense kıllarının faydalı olabilecek yönü. Bayanlarda saçlar  genelde uzun olduğu için böyle bir sıkıntı yoktur. Saçlarını topladıkları zaman olay değişir tabi. Ense kılları hemen ortaya çıkar. Sarışın bayanlarda o kadar dikkat çekmez fakat esmerler de rahatsız edici olabilir. Onlarda iğneli epilasyon ile tamamen ense kıllarından kurtulabilirler. Bayanlarda da erkek saçı şeklinde modeller yapanlar mevcut. Onlar bu modeli yaparken zaten tedbirini almıştır. Özellikle çocukları ile berbere giden anne babalara tavsiyem enselerine jiletle müdahale edilmemesi olacak.Ense Kılları 

  Ense kılları aslında saç yapımızın bir parçasıdır. Sadece saça göre fazla uzamadığı için kıvrımlı bir hal alır. Erkekler bazen kendi aralarında ense kılları uzadığında merinos koyunu gibi olmuşsun derler. Kadınlar ise erkeklere göre daha bakımlı olduklarından böyle bir geyik yapılmadan o bölgeye müdahale ederler. Yazımızı berberlerin saç tıraşından sonraki klasik bir sorusu ile bitirelim. '' - Enseyi usturayla mı alayım yoksa makine ile mi''  
  ]]>
  Ense Sertliği https://www.ense.gen.tr/ense-sertligi.html Wed, 05 Dec 2018 23:52:58 +0000 Ense Sertliği, şikayetleri özellikle kişilerin ense bölgesine almış oldukları çok şiddetli darbeler (trafik kazalarında) sonucunda ense bölgesinde ciddi problemler ve şiddetli ağrılar oluşmasıdır. İnsan anatomisinde kafa Ense Sertliği, şikayetleri özellikle kişilerin ense bölgesine almış oldukları çok şiddetli darbeler (trafik kazalarında) sonucunda ense bölgesinde ciddi problemler ve şiddetli ağrılar oluşmasıdır. İnsan anatomisinde kafa ile omuz arasında bulunan ensede sertlik kısacası travmalar sonucunda oluşan sertlik özellikle şişlikler sebebi ile ağrı oluşturmaktadır. İnsanların iş durumlarına göre de ense de sertlikler oluşmaktadır. Bilgisayar ve masa başında uzun süreli hareketsiz çalışan insanlarda ense bölgelerinde ağrı ve sertlik görülmektedir. Fakat bu tür olaylar sonucu meydana gelen ensedeki sertlik gün içerisinde etkisini kaybederek normale dönebilmektedir. Ama ensede hissedilen bu tür sertlik ve ağrılar her zaman iyi olmayabilir ve hafife alınmamalıdır. Ensede serlik ve ağrı şikayetlerinin altında sinir hasarı ya da tümör gibi ciddi sağlık sorunları belirtileri de olabileceğinden kesinlikle ihmal edilmemeli ve dalında uzman doktora başvurulmalıdır.

  Ense Sertliğinin Önemli Sebepleri

  • Tümör
  • Travma etkenleri
  • Sinirlerde hasar ve sıkışma
  • Uzun süre aynı pozisyonda hareketsiz kalma

  Ense SertliğiTümör; Halk dilinde ur olarak bilinen tümör vücudun her bölgesinde oluşma ihtimali olduğu gibi ense bölgesinde sertlik tümör başlangıcı olma ihtimalide düşünülmelidir. Bunun için mutlaka tetkikler ve muayene için mutlaka doktora gidilmelidir.

  Travma etkenleri; Özellikle trafik kazaları ve yüksekten düşme, çarpma sonuçlarında enseye alınan darbeler sonucunda oluşan durumdur. Bu şekilde bir durum yaşanması halinde fizyolojik olarak kendini belli eder. Acilen doktora gidilmelidir.

  Sinirlerde hasar ve sıkışma; Duyu iletişimini sağlayan sinirlerde oluşan sinir sıkışmaları ve sinirlerde oluşa bilecek hasarlar sebebi ile ensede sertlik oluşması görülebilir. Bu şikayetler genellikle kısa süreli olup 1-2 gün içerisinde geçebilir. Ancak yinede hafife alınmamalı ve doktora görünmelidir.

  Uzun süre aynı pozisyonda hareketsiz kalma; Kasların hareketsizliği hareketsiz bir yaşam tarzından kaynaklanmaktadır. Bütün bir gününü bilgisayar başında çalışarak geçiren kişilerde boyun kaslarının hareketsiz kalmasından dolayı boyun tutulması yaşanabilmektedir. Hareketsizliğin yanında ayrıca devamlı aynı pozisyonda oturmak ve çalışma durumunda da boyun ile ense bölgesinde ağrılı sertlik meydana gelebilir. Oluşabilecek boyun ağrılarının önüne geçebilmek için gün içerisinde ufak egzersizlerin yapılması ve boyun kaslarının hareket ettirilmesi gerekmektedir. 

  ]]>
  Gebelikte Ense Kalınlığı https://www.ense.gen.tr/gebelikte-ense-kalinligi.html Thu, 06 Dec 2018 09:49:10 +0000 Gebelikte ense kalınlığı, Her anne adayının, gebelik döneminde bebeğin sağlığı hakkında bilgi verici birtakım testler yapılmaktadır. Bu testlerden bir tanesi de ense kalınlığı ile birlikte ikili tarama testi adı verile Gebelikte ense kalınlığı, Her anne adayının, gebelik döneminde bebeğin sağlığı hakkında bilgi verici birtakım testler yapılmaktadır. Bu testlerden bir tanesi de ense kalınlığı ile birlikte ikili tarama testi adı verilen testler yapılmaktadır. Gebelikte ense kalınlığı testi hamileliğin, 11. ile 14. haftaları arasında ultrasonografik ile bebeğin ense kalınlığını ölçmesine dayanan ve bebekte olabilecek mongol bebek, yani Down Sendromu kromozom anomalileri ve organları hakkında bilgi vermeyi amaçlayan bir testtir. Günümüz modem tıppında bebeklerin olabildiğince anormal durumlarını erken dönemde öğrenmelerini sağlanmaktadır. Bu şekilde yaparak aile için, tedavisi mümkün olan bazı rahatsızlıkları, tedavisine başlamakta ya da gebeliğin erken dönemlerinde psikolojik ve fiziksel açıdan çok fazla travma yaşamadan, gebeliğin sonlandırılması mümkün kılmaktadır. Ense kalınlığının belli bir oranda fazla çıkmasında, Down Sendromu görülmektedir. Bu testi özellikle toksik madde ya da ilaç kullanan anne adayları, 35 ve üstündeki anne adayları, daha önce normal gelişim göstermeyen veya zeka geriliği çocuk öyküsü olan aileler ya da ailesinde anomalili bebek ya da ırsi geçiren hastalık öyküsü olan anne adayları, ense kalınlığı testini kesinlikle yaptırmaları gerekmektedir.

  Gebelikte Ense KalınlığıGebelikte ense kalınlığı ölçümü nasıl yapılır

  Ense kalınlığı testi anne adayından alınacak kan ile ölçülüp, ense kalınlığında Beta-HCG ile bunları özel bir programa tabi tutulması ile mongol bebek riski çözülmeye çalışılmaktadır. Down Sendromu genetik bir hastalık olup, yüzde yapısal bozukluklar, görme bozuklukları, işitme bozuklukları, zeka geriliği, yapısal kalp hastalıkları ve diğer çeşitli sağlık sorunları ile bir arada bulunan bir tür hastalıktır. 

  Normal olarak bakıldığında, bebek büyüdükçe ve gebelik haftası ilerlemesi ile bebeğin ense kalınlığı doğal olarak artmaktadır. Ancak erken olması için ve en ideal zaman 11 hafta ile 14 hafta arasındaki ense kalınlığı, haftası ve günü bilindiği için o gün gebelik haftasında ense kalınlığı ölçüldüğünde normalin üstünde bir oran çıktığında, Down sendromlu çocuk olma ihtimali artmaktadır. Gebelikte ense kalınlığı, çoğul gebeliklerde ise, ense kalınlığı testi uygulanamamaktadır. Çünkü bu test, her bebek için ayrı ayrı ense kalınlığı ölçümü olup, risk oranı hesaplanacağı için Down Sendromu testi tam olarak yapılamamaktadır. 

  Ense kalınlığı testi bebeğe zarar verir mi 

  Gebelikte ense kalınlığı testi, diğer testlere göre çok erken bir dönemde yapıldığı için, tanı erken bir zamanda bilinebilir. Ayrıca ense kalınlığı testi Down Sendromu olup, olmadığını saptamak için testlerin içinde, en hassas olanıdır. Yüzde 90 oranında olumlu sonuç vermektedir. Merak edilen önemli konulardan biriside ense kalınlığı testi anne adayına ve bebeği hiçbir şekilde zararı bulunmamaktadır.

  Gebelikte ense kalınlığı ne kadar olmalıdır 

  Bir değerin üzerinde olmasında bebek için riskin artış söz konusu olup, anomali durum olabilmektedir. Gebelikte ense kalınlığı testini milimetrenin onda birini ölçecek hassasiyete ve son tıp teknolojisine sahip ultrasonografik aletleri ile ölçülmektedir. Gebelikte ense kalınlığı 11. ve 14. haftaları arasında 3 milimetrenin altında normal olarak kabul edilmektedir. Bu oranın üstündeki ense kalınlığı arttıkça organları için riski ve diğer taraftan Down Sendromu riski de bulunmaktadır. 11. ve 14. haftaları arasında ense kalınlığı ile birlikte ikili testte yapılmaktadır. İkili testte ense kalınlığının testi riskini birlikte saptamaktadır. Ense kalınlığı testinin ölçümü yapılırken, bebeğin genellikle bu gebelik haftalarında hareketlenmesi ve ölçümün daha sağlıklı daha doğru sonuçları yapılabilmesi için, 10-30 dakika ve hatta bu senelerden daha uzun sürede sabit bir şekilde beklemeyi de unutulmaması gerekir. Gebelikte ense kalınlığı testi ile sonuç olarak incelemeye tutulup, bebekte ve anne adaylarında herhangi bi]]> 12 Haftalık Bebeğin Ense Kalınlığı https://www.ense.gen.tr/12-haftalik-bebegin-ense-kalinligi.html Thu, 06 Dec 2018 10:54:29 +0000 12 haftalık bebeğin ense kalınlığı, bu dönemdeki gebeliklerde bebeklere yapılan ölçümler oldukça önemlidir. Özellikle 11-14 haftasında bebeğin baş ve popo kısımlarının mesafeleri ölçülür. Sonrasında ense kalınlığı 12 haftalık bebeğin ense kalınlığı, bu dönemdeki gebeliklerde bebeklere yapılan ölçümler oldukça önemlidir. Özellikle 11-14 haftasında bebeğin baş ve popo kısımlarının mesafeleri ölçülür. Sonrasında ense kalınlığına bakılır. 12 haftada bebeğin ense kalınlığı ölçümü yapılarak herhangi bir hastalık veya hastalığa neden olacak bir bulgu var mı diye gerekli ölçümler yapılır. Bu sebepten dolayı anne adayının bütün testleri yaptırması hem bebek için hem de kendi için oldukça önemlidir.


  12 haftalık bebeğin ense kalınlığının ölçülmesindeki sebep
  • Bu dönemde bebekte bulunan kromozom anomalileri Trizomi 21 olan Down Sendromu hastalığının bebekte bulunup bulunmadığı kontrol edilir. 
  • Trizomi 18 ve trizomi 13 gibi bulgular kontrol edilir. 12 haftalık bebeğin boşaltım sistemi anomalilerinin bulunup bulunmadığına bakılır.
  • Karın ön duvar anomalileri efektleri kontrol edilir. 
  • Değişik genetik sendromların bulunup bulunmadığına bakılır.
  • Böbrek ve kalp hastalığın bulunup bulunmadığı kontrol edilir
  12 haftalık gebelikte bebekte bulunan ense kalınlığı kontrol edilir. Bu dönemde bebeğin ense kalınlığı en fazla üç milimetre olması gerekir. 

  12 haftalık gebelikte ense kalınlığı testinin sonuçları
  Ense kalınlığı ölçülmesi oldukça önemlidir. Kromozom anomalisi riskini saptamada tek başına geçerliliği bulunmaz. Ölçümün en ufak hatasında değerin değişeceği unutulmamalıdır. Ense kalınlığı ölçümü yapan doktorun oldukça uzman olması gerekir. Bu tesisin sonrasında şüpheli görülen gebelerin ikili test yaptırması gerekir. Testlerin sonuçları ile alınan PAPP- A değeri ve B hCG düzeyinin kontrol edilmesi gerekir.  Anomali bebeklerde bu düzeyler PAPP- A değerine düşük olarak belirlenirken, B hCG dedi normal olan düzeye göre oldukça yüksek olarak bulunur. Testin sağlıklı sonuç vermesi için kan testi ile ultrasonography ense kalınlığının ölçüldüğü günün aynı gün olması gerekir. Tarama testi sonucunda risk ihtimali yüksek ise pozitif sonuç, düşük ise negatif sonuç olarak yorum edilir.

  12 Haftalık Bebeğin Ense Kalınlığı12 haftalık gebelikte ense kalınlığı testinin yapılmasından sonra izlenecek yol
  Testlerin sonucunda ikili test eksi çıkar ise bu riskin fazla olmadığını gösterir. Ancak yüzde yüz kromozom bozukluğu olmadığını ifade etmez. Doktorun önerisi ile ikili, üçlü test yapılması gerekir. İki testin negatif çıkması güvenirliliği daha da yükseltir. İkili testten sonra üçlü test yaptırılmayacak ise yirminci haftalar arası Alfa fetoprotein düzeyi kontrol edilir. Böylelikle Nöral tüp defekti anensefali gibi bebeğin kafatasında veya omurgasında olabilen ciddi hasarların görülmesi için yapılır. Üçlü test yaptıranların bu testi yaptırmasına gerek yoktur. Çünkü zaten üçlü testle bu işlemler birlikte yapılmaktadır. İkili test pozitif çıkmış ise gerekli tetkikler yapılır. Hastaya perinatolojik danışma, Amniyosentez, ultrasonografi, korion villüs biyopsi gibi incelemeleri yaptırması tavsiye edilir.

  Ense kalınlığı pozitif olan hastalara doktor ile gerekli irtibata geçilmesi tavsiye edilir. Çünkü ense kalınlığı bulunan çocukların Down Sendromu olma ihtimali yüksek olduğundan dolayı annenin gebelik hakkında bilgilendirilmesi, nasıl bir çocuk meydana getireceğinin anlatılması gerekir. Eğer diğer yapılan testlerde de bu sonuç pozitif çıkarsa isteğine göre bu çocuğu aldırabileceği anneye anlatılır. Down Sendromu gebeliklerde annelerin hayatı önemli riski altındadır. Çünkü Down sendromlu gebeliklerde bebek anne karnında ölebilir. Anne bunu fark etmediği için zehirlenmeler meydana gelebilir. Down sendromlu bebeklerin gebelik esnasında aldırılmasında herhangi bir süre yoktur. Anne karar verdiği anda gebeliği sonlandırabilir. Down sendromlu gebeliği devam ettirmekte annenin elindedir. Anne bu gebeliğe devam etmek istiyorsa doğum yapmas]]> Şiddetli Ense Ağrısı https://www.ense.gen.tr/siddetli-ense-agrisi.html Fri, 07 Dec 2018 03:55:30 +0000 Şiddetli ense ağrısı, ense ağrısı birçok nedenle ortaya çıkabilir. Sanılanın aksi boyun fıtığı çoğunlukla ense ağrılarına yol açmaz. Boyun fıtığı daha çok kol bölgesinde ağrıya his ve kontrol kaybın Şiddetli ense ağrısı, ense ağrısı birçok nedenle ortaya çıkabilir. Sanılanın aksi boyun fıtığı çoğunlukla ense ağrılarına yol açmaz. Boyun fıtığı daha çok kol bölgesinde ağrıya his ve kontrol kaybına yol açar. 

  Şiddetli ense ağrının nedenleri:

  Ense ağrılarının en sık karşılaşılan bir nedendir. Aşağıda sıralanan durumlar ile birlikte ensede bulunana kasların, dokuların, ve omurilik eklemlerinin zarar görmesi halinde  ensede şiddetli ensede ağrısı yaşanabilir.

  • Başın kontrolsüz hareket  etmesi, araba kazaları, Ani baş çevirme
  • Yaşlanma ile birlikte omurilik disklerine fonksiyon kaybı.
  • Fiziksel kapasiteyi aşan boyun güçlendirme hareketleri.
  • Duruş bozuklukları. Özellikle bilgisayar karşısında saatlerce duran kişilerde 

  Bazı durumlar şiddetli ense ağrısı yaşanabilir:

  • Menenjit hastalıklarında
  • Beyin damarı genişlemesi ense köküne bıçak saplanmış gibi keskin ağrılar oluşur.
  • Tansiyon çok yüksek olursa 

  Şiddetli ense ağrısı nasıl geçer:

  Fizik tedavi, yaralanma ve kas spazmı kaynaklı şiddetli ense ağrılarında fiziksel tedavi önerilir. Ense kaslarını açmak için başımızı sol aşağı ve sağ aşağı yönde hafifçe esnetiniz. Yine hafif hareketlerle başınızı sağa ve ola çeviriniz. Kol, göğüs, sırt kaslarının esnetmek ve güçlendirmek de dolayı olarak ense şiddetli ense ağrısını hafifletir. 

  Şiddetli Ense Ağrısı

  Ayrıca şunları uygulayabilirsiniz;

  • Hafif masajlar iyi gelir.
  • Sıcak ve soğuk uygulamalar ağrıyı hafifletir ve kasları açar.
  • Şiddetli yaralanma sonucu boyunluk takmanız önerilir.
  • Ağrı kesici ve kas gevşeticiler kullanabilirsiniz.
  ]]>
  Ensede Şişlik https://www.ense.gen.tr/ensede-sislik.html Fri, 07 Dec 2018 23:28:22 +0000 Ensede şişlik, genel olarak beze dediğimiz savunma yapılarımızdan meydana gelir. Bezeler diğer adlarıyla lenf modülleri vücudumuza giren yabancı mikrooganizmalarla savaşan savunma mekanizmalarıdır. 1.5 santimetre üzerinde Ensede şişlik, genel olarak beze dediğimiz savunma yapılarımızdan meydana gelir. Bezeler diğer adlarıyla lenf modülleri vücudumuza giren yabancı mikrooganizmalarla savaşan savunma mekanizmalarıdır. 1.5 santimetre üzerinde boyutlara sahip bezeler hastalık belirtisi olarak bilinir. Ensede bulunan bezeler genellikle enfeksiyon bir hastalığın habercisidir. Beze kanserlerinde ise bezelerin durumu  ağrısız, oynar şekilde lastik kıvamında olur. Bezelerin hassas, ağrılı ve kızarık olması enfeksiyöz kaynaklı olduğunun habercisi olarak 2 hafta süren beze şişkinliği normal karşılanabilir. Fakat 2 haftayı geçmiş ise akla kanser, tüberküloz veya viral enfeksiyonlar gelmesidir. Ensedeki kitlelerini varoluş süresi 3 günlük ise enfeksiyona bağlı olur. 3 aylık ise tümöre bağlı olan ve 3 yıllık ise doğumsal bir nedene bağlıdırlar. Beze kanserleri boyun ile ense bölgesinden başlayabilir.

  • Ensede ŞişlikKabakulak
   : Aslında çene ucuyla kulak arasındaki şişlikler, kulak ağrısı, ve ateş ile kendini gösteren bulaşıcı hastalıktır. Fakat bazen kulak arkasındaki şişliklerin çok aşırı büyümesi nedeni ise enseye kadar yayılabilir ve ağrılı bir hastalıktır.Genellikle 3-5 gün içerisinden meydana gelir.
  • Kızamıkçık:  ilk olarak boyun arkasında ensede şişlik  gösterir. Sonra pembe ve kırmızı bir döküntüyle devam eder. Bulaşıcı bir hastalık olarak bilinir.

  Bazı durumlarda ise ense şişlikler ciddi problem oluşturabilir. Şişliğe neden olan kitleler virüs ve bakteri kaynaklı ise tedavisi olanaksız kalır. Ayrıca streptokoklu boğaz, ve ciltte tahriş, cilt apsesi, boyun kanseri, lösemi ve diğer kanser gibi türleri ensede şişlik oluşturabilir.

  ]]>
  Çocuklarda Ense Ağrısı https://www.ense.gen.tr/cocuklarda-ense-agrisi.html Sat, 08 Dec 2018 17:43:48 +0000 Çocuklarda ense ağrısı, Yetişkin kişilerin çoğunda ömürlerinin herhangi bir döneminde, ense ve boyun ağrıları çekebilmektedir. Çocuklarda da nadiren de görünse, yaş grubu fark etmezsin çocukların da ense ağrıları gör Çocuklarda ense ağrısı, Yetişkin kişilerin çoğunda ömürlerinin herhangi bir döneminde, ense ve boyun ağrıları çekebilmektedir. Çocuklarda da nadiren de görünse, yaş grubu fark etmezsin çocukların da ense ağrıları görülebilmektedir. Çocuklarda yetişkinlerden farklı olarak yaşlarından dolayı değil de, özellikle son zamanlar oyun oynarken ya da spor yaparken, boyna ve enseye, bunun yanında omuz kaslarını taşıyamayacağı aşırı yük verildiğinde, çocuklarda bazı ense ağrıları görülebilmektedir. Genellikle çocuklarda ense ağrıları geçici olup ve daha sonra birkaç gün içinde ağrı ortadan yok olur. Eğer çocuklarda ense ağrısı iki üç gün içerisinde geçmez ise başka bir hastalığın habercisi olup, özel bir gereksiz silme veya tedaviye gerek duyulabilir.

  Çocuklarda ense ağrısının sebepleri ise, yetişkinlerde çok farklı bir şekilde hafif şiddetliden, daha şiddetli ağrılar olabilmekte ve çocuktaki ense ağrılarının nedeni araştırılması gerekmektedir. Başlıca  çocuklarda ense ağrıları ise;
  • Hastalık habercisi, çocukta ense ağrılarının nedenleri arasında yer almaktadır. Ense ağrıları ile birlikte hastalığın başka belirtileri de ortaya çıkabilmektedir. Çocukta ense ağrılarına neden olan ve bunun yanında boynun ağrımasından kaynaklanan menenjit hastalığı ortaya çıkabilmektedir. Bundan dolayı ağrı şiddetli olur ve çocuk kafasını döndürememektedir ya da ensesini hiçbir şekilde hareket ettiremeyecek kadar şiddetli bir ağrı yaşanır. Ense ağrısının bir başka hastalığın habercisi olup, araştırma yapılması gerekmektedir.
  • Yanlış duruş, çocuklarda ense ağrılarına neden olan etkenlerden birisidir. Gece uyuma sırasında yatakta veya sınıfta otururken boyun kısmına uzun süreli ters bir pozisyonda durması, boyun ve ensede zorlayarak ağrının ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Çocuklarda ense ağrısı çocukların yatarak kitap okumak, bilgisayarın ya da televizyonun karşısında uzun süreli aynı pozisyonda kalması ve boynun gerilmesi sonucu ense ağrıları gerçekleşmektedir.
  • Boyuna ağır yük binmesi, çocuklarda ense ağrılarının neden olmaktadır. Özellikle ağır okul çantaları, çocukların omuz kaslarının çekilmesine ve bu şekilde ağır yük olduğundan dolayı enseye ağrı ortaya çıkabilmektedir. Bunun olmaması için, çocukların çantaları dikkat edilmeli ağırlıklar azaltılmalıdır.
  • Zedelenme, çocukta ense ağrısının ortaya çıkmasında önemli bir etkendir. Çocuklar bilindiği üzere çok hareketli olur. Her oyun veya aktivite sırasında, herhangi bir zedelenme ve incinme sonucunda da çocukta ense ağrısı ortaya çıkabilmektedir. Ağaçtan, merdivenden veya bisikletten düşme sonucunda da bu tip şikayetleri dile getirebilmektedir. Bundan dolayı çocuklarımıza bu konuda bilgi verilmeli, dikkatli olunması sağlanması gerekmektedir.


  Çocuklarda Ense AğrısıÇocuklarda ense ağrısının tedavisi, ağrının şiddetli olup, olmadığını göre değişmektedir. Çocuktaki ense ağrısı, hafif bir ağrı ise, biraz dinlenip ve ağrı olan yere buz koymak yeterli olmaktadır. Bundan dolayı da zedelenmede de yine buz torbası hafifletmede yardımcı olacaktır. Çocuktaki ense ağrısı, yanlış duruştan dolayı gerçekleşiyorsa, gece yatarken yatış pozisyonu değiştirmek, daha yumuşak bir yastık kullanmak veya havlu koymak, çocuğun ağrısını azaltabilmektedir. Eczanelerde bunun için, köpükten yapılan boyunluklarda alınabilmektedir. Çocuklarda ense ağrısı çok şiddetli gerçekleşiyorsa, mutlaka bir doktora götürülmesi gerekmektedir. Eğer ense ağrısı ile birlikte şişkinlik, uyuşma, ateş gibi belirtilerde meydana gelirse, acilen doktora gidilmesi gerekmektedir. Diğer taraftan tutulmalardan dolayı, ense ağrısı meydana gelmişse, enseye sıcak uygulayıp, ağrı en aza indirebilmektedir. Çocuklarda ense ağrısı genellikle kısa süreli olup, kendiliğinden geçmektedir. Hiçbir kalıcı hasar bırakmadığı gibi tedavi edilebilir ağrılardır. Çocukların bilhassa duruş ve oturuşlarına dikkat edilmesi gerekir. Doğru oturuş şe]]> Ensede Kaşıntı https://www.ense.gen.tr/ensede-kasinti.html Sat, 08 Dec 2018 18:03:59 +0000 Ensede kaşıntı, günümüzde insanların çok sık karşılaştığı durumlardan biridir. İnsanlarda herhangi bir cilt kaşıntısı, aslında son derece normaldir. Fakat bazen özellikle ense bölgesinde farklı nedenlere ba

  Ensede kaşıntı, günümüzde insanların çok sık karşılaştığı durumlardan biridir. İnsanlarda herhangi bir cilt kaşıntısı, aslında son derece normaldir. Fakat bazen özellikle ense bölgesinde farklı nedenlere bağlı olarak kaşıntı sorunları ortaya çıkar. Ortaya çıkan bu sorunlar, kimi zaman oldukça arttığı için kişilere sorun haline gelebilir. Üstelik meydana gelen kaşıntı sorunlarında kişilerde farklı sorunlarda ortaya çıkabilir. Ensede kaşıntı bazen aniden ortaya çıkabilmektedir. Bu şekilde hızlı bir şekilde ortaya çıkan kaşıntı, hızlı bir şekilde de ortadan kaybolabilir. Yani kaşıntı kronik bir halde olabilmektedir. Kimi zaman kişinin kullandığı sürekli ilaçlar, kimi zamanda bazı alerjik reaksiyonlar sonrasında kaşıntılar meydana gelebilir. Yani bu durum, insanlarda yan etki olarak da ortaya çıkar. Ensede kaşıntı, kendi kendine oluştuğu gibi, dış etkenler de duruma neden olabilir. Fakat her ne nedenle olursa olsun ensedeki kaşıntı çok artmışsa kişinin kesinlikle tedavi olması gerekmektedir. Aksi durumlarda birazdan belirteceğimiz durumların oluşma ihtimali de artacaktır. Meydana gelen kaşıntı nedeniyle kişiler enselerini kaşırlar. Kaşıma sırasında oluşan küçük yaralanmalar, daha sonraki zamanlarda kişilerde enfeksiyonel problemlere neden olabilir. Bu nedenle kaşıntı oluşan bölgeyi çok sert bir şekilde kaşımamalısınız. Aksi durumda enfeksiyon riski sizler içinde geçerli olacaktır.

  Ensede KaşıntıEnse kaşıntısıyla birlikte görülen durumlar:

  Herkeste aynı şekilde olmasa bile birçok kişinin ense bölgesinde meydana gelen kaşıntılarla birlikte kızarıklık sorunları da meydana gelmektedir. Meydana gelen kızarıklık problemleri, başta kişinin kaşıması nedeniyle oluşsa bile bazen de kaşıntıya neden olan durumun yaratmış olduğu tahrişten kaynaklanmaktadır. Bazı insanlarda da kaşıntıyla birlikte yanma durumları görülebilir. Genellikle bu durum da meydana gelen kızarıklık sorunuyla alakalıdır. Genellikle meydana gelen kızarıklıklar, yanmalara neden olur.

  Ensede kaşıntı, insanlarda bazen kabarma sorunlarına neden olur. Kaşınan ense bölgesi, ciddi bir şekilde kabararak dökülmeye başlar. Bu durumda ense bölgesinde kepeklenme meydana gelebilir. Bu gibi belirtilerde zaman kaybetmeden doktorunuza gitmelisiniz. Eğer kişide ense kaşıntısıyla birilikte ayrıca vücudun bir başka bölgesi kaşınıyorsa bu durum ciddi hastalıkların belirtisi olabilmektedir. Bunun yanında ciltte renk değişikliği, tahriş, ağrı ve dirsek kaşıntılarının görülmesi pek olumlu durumlar değildir. Bu nedenle kesinlikle gerekli muayeneler yapılmalıdır. İnsanlarda ense bölgesinde bit ya da ince beyaz canlılar varsa bu durumda sorun bakteriyel olabilir. Bitlenme denilen problem sizlerde de ense bölgesinde etki gösterebilir. Bunun için bol hijyen sizleri için daha iyi olacaktır. 

  Ensede kaşıntı nedenleri nelerdir 
  • Egzama, cildin hemen hemen her yerinde görülebilen bir hastalıktır. Son derece yaygın bir şekilde görülen bu hastalık, ense bölgesinde görüldüğünde ciddi bir şekilde kaşıntıya neden olur. Yani egzama hastalığı ensede kaşıntı sorununun en büyük nedenlerinden biridir. 
  • Sedef hastalığı da aynen egzama hastalığında olduğu gibi insanlarda yaygın bir şekilde görülen hastalıktır. Oldukça ciddi kaşıntılara neden olan bu hastalık da ense bölgesinde meydana gelebilmektedir. 
  • Aşırı stres olan insanlarda başta ense kaşıntısı olmak üzere birçok bölgede kaşıntı oluşabilir. Bunun için kesinlikle strese girmemelisiniz. Aksi durumlarda bu gibi problemlerle kaşı karşıya kalabilirsiniz. 
  • İnsanlarda sık görülen mantar enfeksiyonları ensede kaşıntı sorununa neden olabilmektedir. 
  • Saçlarda oluşan kepeklenmeler, ense bölgesine etki ederek çok derin bir kaşıntıya neden olabilir. Bu nedenle saçlarınız kepekleniyorsa sık sık yıkmaya özen göstererek kepeğin sizleri etkilemesin]]> Ense Baş Ağrısı https://www.ense.gen.tr/ense-bas-agrisi.html Sun, 09 Dec 2018 12:39:37 +0000 Ense baş ağrısı, farklı nedenlerden dolayı ortaya çıkabilecek bir sağlık sorunudur. Çoğu kişi ense baş ağrısının boyun fıtığından kaynaklandığını düşünse de boyun fıtığı ense ağrısına yol açmay Ense baş ağrısı, farklı nedenlerden dolayı ortaya çıkabilecek bir sağlık sorunudur. Çoğu kişi ense baş ağrısının boyun fıtığından kaynaklandığını düşünse de boyun fıtığı ense ağrısına yol açmayan bir sağlık sorunudur. Kas, eklem dokusunda problem, gerilim tipi baş ağrısı, migren, stres, tortikolis, menenjit hastalığı, yüksek tansiyon, beyin damarında anevrizma gibi ense baş ağrının pek çok sebebi vardır.

   Ense baş ağrısı nedenleri

   Kas, eklem ve doku problemleri: Ense baş ağrısında en sık rastlanılan neden kas, eklem ve doku problemleridir. Ensede bulunan kasların, eklemlerin ve dokuların herhangi bir nedenden dolayı zarar görmesi ense baş ağrısına yol açabilir. Başın kontrolsüz hareket ettirilmesi, fiziksel kapasiteyi zorlayan boyun egzersizleri, yaralanma, düşme, trafik kazası, duruş bozuklukları, eklem iltihabı bu duruma örnek olarak verilebilir.

   Gerilim tipi baş ağrısı: Gerilim tipi baş ağrısı çoğu kişinin hayatının bir döneminde olsa da başına gelmiş bir sorundur. Ense, baş ve boyun bölgesinde bulunan kaslarda yaşanan gerilme nedeniyle ortaya çıkar. Şiddeti farklı derecelerde olabilir. Bu tip baş ağrısında ağrı genellikle enseyi etkiler. Gerilim tipi baş ağrısı; Soğuk havaya maruz kalmak, üst solunum yolu hastalıkları, aşırı sigara ve kafein kullanımı, stres, alkol, tüketilen bazı gıdalar nedeniyle oluşum gösterebilir.

   Migren: Migren nedeniyle yaşanan ağrılar ense ağrısıyla birlikte gelişebilir. Migren rahatsızlığında baş ağrısı olmaksızın sadece ense ağrısına da yol açabilir.

   Hipertansiyon: Ense baş ağrısının en önemli nedenlerinden biridir. Kan basıncında yaşanan artış arterlere olan baskıyı arttırır ve bu durumda ense baş ağrısına maruz kalınır. Bu durumu kontrol edebilmek için tansiyon kontrol altına alınmalıdır.

   Menopoz: Ense baş ağrısına yol açan bir diğer etken menopoz dönemidir. Bu döneme ulaşan kadınlarda ense baş ağrısına sık rastlanır.

   Ense Baş AğrısıEğri boyun: Enseyle birlikte baş ağrısına maruz kalan kişilerde ense kaslarının başla birleştiği kısımda şişlik fark ediliyorsa ve baş sağa ya da ola doğru eğilmişse eğri boyun yani tortikolis den şüphelenilebilir. Kas gerilimine bağlı gelişen rahatsızlık anne karnındaki bebekte teşhis edilebilir.

   Çene eklemi ağrısı: Çene ekleminde var olan bir problem ya da bozukluk ense ve baş ağrısına neden olabilir. Çenenin hareket etmesini sağlayan çiğneme gibi eylemlerde ağrı yaşanıyorsa mutlaka doktora danışılmalıdır.

   Ense baş ağrısı nasıl geçer

   Ense ve baş ağrısında basit ağrı kesicilerden yardım alınabilir. Şiddetli kaza ya da travmalar nedeniyle yaşanan ağrılarda boyunluk takılabilir. Traksiyon cihazları boyun disklerinin arasında bulunan mesafeyi açmak amacıyla kullanılabilir. Bölgeye uygulanan sıcak ve soğuk kompres ağrıları hafifletir. Bölgeye hafif masaj yapılabilir.

   Kullanılan yastık uygun yükseklikte olmalıdır. Bilgisayarda, masa başında ya da araba kullanılırken duruş pozisyonuna dikkat edilmelidir. Stres ağrıları tetikleyen en önemli etkenler arasındadır. Ağrıları kontrol etmek için stresten uzak durmak önemlidir.

   Cerrahi: Eğri boyun rahatsızlığında ve bölgede yaşanan kemik çatlaklarında acil müdahaleye gerek duyulabilir. Bu tür vakalarda cerrahi kaçınılmaz bir tedavi yöntemidir.

   ]]>
   Ense https://www.ense.gen.tr/ense.html Sun, 09 Dec 2018 19:54:25 +0000 Ense, boyun arkasındaki, omurga yer almakta olan ensenin tümü kaslardan oluşmaktadır. Ense bölgesinde yaşanan bir çok şikayetler vardır. Çok ciddiye alınması gereken bu şikayetler beyin, sinir omurilik gibi merkezi yerleri etkile Ense, boyun arkasındaki, omurga yer almakta olan ensenin tümü kaslardan oluşmaktadır. Ense bölgesinde yaşanan bir çok şikayetler vardır. Çok ciddiye alınması gereken bu şikayetler beyin, sinir omurilik gibi merkezi yerleri etkilemektedir. Ensede oluşabilecek bir çok hastalıklar ense uyuşması, boyun fıtığı beyin tümörleri gibi hastalıklar ciddiye alınarak araştırılmalıdır. Beklenmedik ufak ense ağrılarının altında yatan ciddi sorunlar ortaya çıkabilir. Vücutta giyilen kıyafetler tarafından örtünmeyen sayılı yerden biridir. Japonya da erkekler tarafından kadınların boyun arkası güçlü bir cazibe yeri olarak görülmektedir. Omurgada yer almakta olan ense vücudun bel kemiğidir. Ayrıca sırtımızı yaslayıp uzanmakta olan vücudumuza destek sağlayan kıkırdak ve kemikten, oluşan, içinde omur iliğini barındıran kemik yapısına ense denir. Anne adaylarında ise bebeklerde ender görülen kromozom yani down sendromu hamileliğin 11-14 haftaları arasında taşıma riski açısından değerlendirilmektedir. Bu testlerde ikili test olarak bilinmekte bebekteki ense kalınlığı ölçülmektedir. Yani temel olarak önüne geçilecek durumlar adına, yapılan araştırmalarda anne adayları olumlu sonuçlar alırsa  bebeğin sağlık durumunun iyi geliştiğini göstermektedir. Bazen ensenizden tutan şiddetli tutan ağrı sebepleri, kasların birbirini sıkıştırması ile ortaya çıkmaktadır.

   EnseEnsede görülen çeşitli hastalıklar
   • Boyun tutulmaları ve şişmeleri boyunda yanmalar, terlemeler
   • Kireçlenme ve sinüzit sebepleri romatizmal hastalıklar
   • Kas ve eklem doku sorunları, yaşlanma ile birlikte omurilik disklerinde fonksiyon kaybı
   • Eklem iltihabı, duruş bozuklukları başın kontrolsüz hareketi ani baş çevirmeler
   • Migren şikayetleri yüksek tansiyon
   • Menenjit hastalığında
   Ensede ağrı nasıl geçer

   Belirtilmiş olan hastalıklar grubu ise gerek fizik tedavileri ile gerek doktor kontrolleri ile muayeneler yapılır. Ağrılı olan bölgeye sıcak ve soğuk uygulamalar yapılarak ense rahatlatılır. Kas gevşettiler hafif  yapılan ağrı kesicilerle ağrılı olan yerleri dinlendirerek şikayetlerin azalmasına sebep olunur. Bu hastalıklarının temeli olan boyun fıtıkları, ağrı ile birlikte kollarda güç kaybı, parmaklarda uyuşma gibi şikayetler fıtık belirtisi olan hastalıklardır. Sebep olan nedenler arasında sinir köklerinin zedelenmesi durumunda ciddi sorunları ortaya çıkartmaktadır. Bu hastalıkları yaşamadan şikayetleri belirtilmeden önüne geçmek gerekir. Basit bir baş ağrısında bile enseden gelen ağrılar kişiyi oldukça zorlar. 
   ]]>
   Ensede Yağ Bezesi https://www.ense.gen.tr/ensede-yag-bezesi.html Mon, 10 Dec 2018 02:51:23 +0000 Ensede Yağ Bezesi, Ensede oluşan bezelerin farklı sebepleri olabilir. Hareketsizliğe bağlı yada kasılmalardan oluşabilir. Ayrıca ensemizde yağ dokusu çok olduğundan da oluşabilir. Vücudumuzun birçok bölümünde oluşabilen iy Ensede Yağ Bezesi, Ensede oluşan bezelerin farklı sebepleri olabilir. Hareketsizliğe bağlı yada kasılmalardan oluşabilir. Ayrıca ensemizde yağ dokusu çok olduğundan da oluşabilir. Vücudumuzun birçok bölümünde oluşabilen iyi huylu kistlere yağ bezesi denir. Boyutları değişebilir. Vücuda zarar vermeyen ve estetik açıdan problem yaratmayan yağ bezeleri müdahale gerektirmezler. Tıp dilinde bu bezeler lipom olarak adlandırılırlar. Bu bezeler her yaşta oluşabilir. Fakat en çok orta yaşlarda rahatsızlık verecek boyutları gözlemlenebilir. Cilt altında biriken yağ hücrelerinin oluşturduğu yumuşak kistlerdir. Yağ hücresinin olduğu her yerde oluşabilirler. Yumuşak ve bastırıldığında hareket edebilen yapılardır. Göğüs bölgesi, sırt ve ensede çok fazla rastlanırlar. Büyüklükleri değişebilir. Bir bezelye tanesinden birkaç santimetreye kadar ulaşanları vardır.

   Yağ Bezesinin Sebepleri

   Hareketsiz kalmak en büyük sebebidir. Bunun dışında kalıtımsal (genetik) sebeplerden de oluşabilir. Tıpta hatalı bir genin buna yol açtığı düşünülür. Halk arasında bilinenin aksine kilolu olmak yağ bezesi oluşumuna etki etmez. Ayrıca bazı hastalıkları taşıyan kişilerde yaygın olarak görüldüğü kanıtlanmıştır.Vücudumuzda bulunan yağ dokusunun bir arada toplanmasından kaynaklanırlar. Ağrı, baskı, kızarıklık oluşturmadıkları sürece bir zararı yoktur. Fakat estetik yönden kötü görünen yada büyüme yapan bezeler genel cerrahlar tarafından alınabilirler.

   Ensede Yağ Bezesi
   Tedavi Ve Yok Etme Yöntemleri

   Yağ bezeleri lokal anestezi uygulanarak alınabilirler. Tedaviden sonra herhangi rahatsız edici görüntü oluşmaz. Yağ bezesinin büyüklüğüne ve bulunduğu bölgeye göre liposakşın ve iğne ile yok etme de uygulanabilir.
   ]]>
   Baş Ve Ense Ağrısı https://www.ense.gen.tr/bas-ve-ense-agrisi.html Mon, 10 Dec 2018 16:45:54 +0000 Baş ve ense ağrısı; Baş ve ense ağrısının bir çok nedeni vardır. Yüksek tansiyon, boyun fıtığı, damar tıkanıklığı, migren gibi birçok nedenleri vardır. Her ağrıya tansiyon, boyun fıtığı veya migren denilmez. Ensed Baş ve ense ağrısı; Baş ve ense ağrısının bir çok nedeni vardır. Yüksek tansiyon, boyun fıtığı, damar tıkanıklığı, migren gibi birçok nedenleri vardır. Her ağrıya tansiyon, boyun fıtığı veya migren denilmez. Enseden başlayıp başa doğru olan ağrılar genelde tansiyon ağrısı olabilir. Tansiyon ölçülmeden müdahale edilmemelidir. Enseden kollara doğru vuran ağrı varsa ve kollarda uyuşma varsa bu belirtiler boyun fıtığının belirtisi olabilir.
    Baş Ve Ense Ağrısı
   Baş ve ense ağrısı; Ense ağrısı, art kafaya vuran ağrı, kas spazmı, göğüs sırt ağrısı, baş dönmesi, kulak çınlaması konsantrasyon bozukluğu ellerde ve kollarda uyuşma, his kaybı vb. boyun fıtığı belirtileri olabilir. Çok dikkat edilip, ağrıların bir takım egzersiz yapılıp, boyun kaslarını güçlendirilip, hekimin verdiği ağrı kesici kremlerle ve kas gevşeticilerle ağrı geçirilmeye çalışılır. Boyun fıtığının ilerlemiş haline de cerrahi müdahale yapılır. Geç kalındığı taktirde felçliğe kadar yol açabildiği için çok dikkat edilmelidir.                                            
   ]]>
   Ensede Yanma Neden Olur https://www.ense.gen.tr/ensede-yanma-neden-olur.html Tue, 11 Dec 2018 05:34:02 +0000 Ensede yanma neden olur, Çok fazla nedeni olmakla birlikte günümüz insanlarının en çok başına gelen rahatsızlıklardan biridir.Genelde yanma ile birlikte ağrı hissi oluşmakta ve hayatı olumsuz yönde etkilemektedir. Birçok Ensede yanma neden olur, Çok fazla nedeni olmakla birlikte günümüz insanlarının en çok başına gelen rahatsızlıklardan biridir.Genelde yanma ile birlikte ağrı hissi oluşmakta ve hayatı olumsuz yönde etkilemektedir. Birçok nedene bağlı olabilir.

  Ensede yanma nedenleri:
  • Boyunda fıtık olabilir. Bu tip rahatsızlıklarda hasta ensede aşırı derecede yanma ve ağrı hisseder. Ağrılarının geçmesi için ağrı kesici ilaçlar içmesi gerekebilir.
  • Yüksek tansiyondan kaynaklı ensede yanma olabilir. 
  • Yanlış yatış ve oturma bozuklukları en büyük etkenlerden sayılır.
  • Aynı pozisyonda  uzun süre kalma da rahatsızlığa davetiye çıkartabilir.
  • Aşırı stres uzun süre çok sıcak havaya maruz kalmada ensede yanma nedenleri arasında sayılabilir.
  Ensede yanma için tedavi yöntemleri
  • Rahatsızlıkta her zaman doğru ve erken teşhis önemlidir. Mr kesinlikle çekilmesi gerekir. Günümüzde insanlar bu tip rahatsızlıkları pek önemsemezler fakat ileride daha büyük sorunlarla karşılaşmamak adına nedenlerini araştırmak ve tedavi olmak kesinlikle gereklidir.
  • Tedavide hasta boynunu sağa sola oynatırken ağrısı oluyorsa eğer boyun fıtığında şüphelenilebilir.Hastanın kısa zaman zarflarında takacağı bir boyunluk bile hastanın ensesindeki ağrı ve yanmanın kaybolmasını sağlar.
  • Boyunda kireçlenme olabilir. Rahatsızlık kendini direk ensede yanma olarak gösterir. İlaç tedavisi ile hasta rahatsızlığının evresine göre iyileşme sağlar.
  • Özellikle iş yerinde yada günümüzün en önemli sorunlarından biri olan trafikte uzun süre aynı pozisyonda kalmak da ensede yanmaya sebep olabilir. Sabit bir pozisyona maruz kalıyorsak eğer aklımıza geldikçe gün içinde başımızı sağa sola hareket ettirmek hastanın yararına olur.
  • Ensede yanma hissi ile birlikte genellikte baş ağrısı da olabilir. Rahatsızlık tespit edilip migren yada sinüzit olup olmadığı araştırılmalıdır.  
  • Boyunda tutulma sonucu oluşan yanmalar da doktor genelde kas gevşetici ilaçlar vererek hastanın rahatlamasını sağlar.
  Ensede Yanma Neden OlurEnsede yanma olmaması için nelere dikkat etmeliyiz
  Aslında çok fazla dikkat etmiş olsak bile bu rahatsızlıklar hiç bir zaman peşimizi bırakmaz. Stresten,sigaradan ,alkolden uzak durmalı
  duruş hatalarından ve ani hareketlerden kaçınmalı, spor yapmalı, ortopedik ürünler (Yastık,boyunluk) kullanılmalıdır.Hayatta her şeyin bir sebebi vardır. Eğer ensemizde yanma varsa muhakkak vücudumuz alarm vermiştir ihmal etmemeli en yakın hekime gözükmeli ve sebebini öğrenmemiz gerekir.
  ]]>