Ense Boyun Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Ense Boyun Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Ense Boyun Ağrısı, Boyun ve ense ağrılarına en çok neden olan rahatsızlık boyun fıtığıdır. Muayene ve sorgulama yapıldıktan sonra boyun grafisi çekilerek grafi de ilgili bulgular varsa MR yapılarak bulgular daha detaylı görülebilir. Ense ve boyun ağrısı ile kollarda güçsüzlük ve hissizlik, parmaklarda uyuşma, denge bozukluğu, göğüs ağrısı, kulak çınlaması, görmede bulanıklık gibi birçok belirtileri olabilmektedir. Bu şikâyetlerin çoğunun nedeni aslında boyun bölgesindeki sinir köklerinin ve o bölgedeki otonom sinirlerin zedelenmesidir. Boyun bölgesindeki rahatsızlık, ense ve boyun ağrısından başka omuzlar göğüs, baş, sırt, kollar ve hatta bacaklarda da belirti ve ağrılara neden olmaktadır. Bazen boyun ve ense ağrıları ikinci planda kalıp diğer belirtiler öne çıkabilmektedir.

Gözün kararması, baş dönmesi gibi şikâyetler tansiyonun düşmesi veya kansızlıktan kaynaklanıyor gibi yorumlanabilmektedir ya da sol kol ve göğüs ağrısı olan bir kişi kalbi ile ilgili bir rahatsızlığı olduğunu düşünebilir. Boyundaki otonom sinir sistemindeki liflerde, sıkışma ya da bulantı, kızarma, baş ağrısı ve sıkıntı gibi belirtiler verebilmektedir. Bu şikâyetler çoğu zaman psikolojik zannedilmektedir. Ense ve boyunda ağrıya neden olacak pek çok rahatsızlık vardır. Fakat en sıklıkla boyun fıtığı, boyun kireçlenmesi olarak görülmekte. Kazalarda boyun ve ense bölgesindeki yumuşak dokularda zedelenme de olabilir. Boyunda bulunan fazla bir kemiğe bağlı oluşan hastalık tablosu, boyun kaslarının ağrılı kasılması ve bazı romatizmalı hastalıklarda boyun ve ense ağrılarına sebep olmaktadır.

Tedavisi; Ense ve boyun ağrılarının tedavisinde ağrının asıl nedeni tespit edilmeli ve ağrıya neden olan rahatsızlığa yönelik tedavi uygulanmalıdır. Fizik tedavi egzersizleri, boyunluk, ağrı kesiciler ve cerrahi yaklaşımlar, iskelet ve kas sistemi rahatsızlıklarında tedavi biçimini oluştururken. Damar rahatsızlıklarında, enfeksiyonlarda, boyun bölgesini tutan tümör gibi hastalıklara başka açılar ve yöntemlerle tedavi uygulanmaktadır. Bu aşamada bilinmesi gereken en önemli husus ense ve boyun bölgesindeki ağrıların ciddi nedenleri olabileceği ve ihmal edilmeden Uzman bir doktora başvurulmalıdır.

Ense Boyun Ağrısı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Ensede Yanma Neden Olur?

Ensede Yanma Neden Olur?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Şiddetli Ense Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Şiddetli Ense Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Ensede Şişlik Belirtileri ve Tedavisi

Ensede Şişlik Belirtileri ve Tedavisi

Ense Sertliği Belirtileri ve Tedavisi

Ense Sertliği Belirtileri ve Tedavisi

Bebeğin Ense Kalınlığı Ne Kadar Olmalı

Bebeğin Ense Kalınlığı Ne Kadar Olmalı

Hamilelikte Ense Kalınlığı

Hamilelikte Ense Kalınlığı