Ense Kökü Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Ense Kökü Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Ense Kökü Ağrısı, ense kökünde meydana gelen birden fazla neden ile ortaya çıkabilmektedir. Çoğunlukla boyun fıtığının ense kökü ağrısına sebep olduğu düşünülür, fakat aksine olan bir teoridir. Çünkü boyun fıtığı genellikle his ve kontrol kayıplarına sebep olurken, aynı zamanda kollarda ağrıya yol açmaktadır.

Ense Kökü Ağrısının Nedenleri Nelerdir, ense kökünde ortaya çıkan ağrının başlıca sebepleri arasında eklem, kas ve doku sorunlarından kaynaklı olarak yaşanmaktadır. Genellikle ense kökünde ortaya çıkan ağrı ensede mevcut olan kasların, omurilik eklemlerinin ya da dokuların zarar görmesi durumunda ense kökünde ağrılar yaşanabilmektedir. Kişinin aniden kontrolsüz bir şekilde başını çevirmesi ya da araba kazalarında kontrolsüz olarak başa darbe alınması sonucunda ağrılar hissedilebilir. Ense kökü ağrılarının diğer bir sebebi de duruş bozukluklarından kaynaklı olmaktadır. Çoğunlukla bilgisayar başında hareket olmadan sürekli oturan kişilerin ense köklerinde ağrılar meydana gelmektedir. Diğer bir etmende kişinin kapasitesinin üzerinde yapılan boyun güçlendirme hareketleri, düşmeler ve yaralanmalardan dolayı ense kökünde ağrılar oluşmaktadır. Ayrıca eklem iltihabı olan kişilerinde ense kökünde ağrılar ortaya çıkabilmektedir.

Ense Kökü Ağrısında Gerilim Tipi Ağrılar, her birey hayatının belli dönmelerinde ense kökü ağrısı yaşayabilmektedir. Bu rahatsızlık çoğunlukla boyun, baş ve ense bölgesinde bulunan kasların gerilmesinden ortaya çıkmaktadır. Özellikle ağrı şiddetli olarak ense kökünde meydana gelmektedir. Ancak hem ense kökünde hem de baş bölgesinde ağrılar oluşabilmektedir. Bu tarz ağrıları tetikleyen sebepler arasında kişinin uzun süreli olarak bilgisayar başında kalması ya da hiçbir şekilde mola vermeden devamlı araba sürmesi tetiklemektedir. Bunun dışında kişinin alkol kullanması, kafein ya da tütün mamullerini tüketmesi, soğuk hava, grip ve stres ense kökü ağrılarını tetikleyen nedenler arasında sayılabilmektedir.

Ense Kökü Ağrısında Migrenin Etkisi Nasıldır, özellikle migren ağrıları baş ağrısına yol açmaktadır. Ancak migren baş ağrısının dışında yalnızca ense kökünde ağrılara neden olduğu da saptanmaktadır.

Ense Kökü Ağrısında Tedavi Yöntemleri Nelerdir, ense kökü ağrısında fizik tedavi çok önemlidir. Çoğunlukla ensede bulunan kasları açılması için kendinizi çok fazla zorlamadan başınızı hem sağ tarafa hem de sol tarafa yönü aşağıda olacak şekilde hafifçe esnetin. Aynı şekilde çok hafif hareketler ile baş kısmını yavaşça sağa ve sola çevirin. Ayrıca sırt, kol ve göğüs kaslarını hem esnetmek hem de güçlendirmek için yapılan hareketler ense kökünde ortaya çıkan ağrıların hafiflemesinde yardımcı olmaktadır. Bu egzersiz hareketleri dışında kas gevşetici ve reçetesiz ağrı kesici ilaçlar kullanılabilir. Ense kökü bölgesine uygulanan sıcak ve soğuk kompres ağrıların hafiflemesinde yardımcı olur. Ayrıca çok kuvvet göstermeden hafif şekilde ense köküne yapılan masajlar ağrıyı hafifletirken kendinizi daha iyi hissetmenize yardımcı olur. Özellikle yastığınız ideal sertlik ve yükseklikte olmalıdır. Özellikle bilgisayar başında oturanlar, sürekli olarak araba kullanan kişiler oturuş pozisyonuna çok dikkat etmelidir. Hatta yürürken sırtınızın duruşu uygun pozisyonda olmalıdır.

Ense Kökü Ağrısı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Ensede Yanma Neden Olur?

Ensede Yanma Neden Olur?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Ense Sertliği Belirtileri ve Tedavisi

Ense Sertliği Belirtileri ve Tedavisi

Gebelikte Ense Kalınlığı Kaç Olmalı?

Gebelikte Ense Kalınlığı Kaç Olmalı?

Ense Hastalıkları Belirtileri ve Tedavis

Ense Hastalıkları Belirtileri ve Tedavis

Ense Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Ense Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Şiddetli Ense Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Şiddetli Ense Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi