Çocuklarda Ense Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Çocuklarda Ense Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Çocuklarda ense ağrısı, Yetişkin kişilerin çoğunda ömürlerinin herhangi bir döneminde, ense ve boyun ağrıları çekebilmektedir. Çocuklarda da nadiren de görünse, yaş grubu fark etmezsin çocukların da ense ağrıları görülebilmektedir. Çocuklarda yetişkinlerden farklı olarak yaşlarından dolayı değil de özellikle son zamanlar oyun oynarken ya da spor yaparken, boyna ve enseye, bunun yanında omuz kaslarını taşıyamayacağı aşırı yük verildiğinde, çocuklarda bazı ense ağrıları görülebilmektedir. Genellikle çocuklarda ense ağrıları geçici olup ve daha sonra birkaç gün içinde ağrı ortadan yok olur. Eğer çocuklarda ense ağrısı iki üç gün içerisinde geçmez ise başka bir hastalığın habercisi olup, özel bir gereksiz silme veya tedaviye gerek duyulabilir.

Çocuklarda ense ağrısının sebepleri ise yetişkinlerde çok farklı bir şekilde hafif şiddetliden, daha şiddetli ağrılar olabilmekte ve çocuktaki ense ağrılarının nedeni araştırılması gerekmektedir. Başlıca çocuklarda ense ağrıları ise;
  • Hastalık habercisi, çocukta ense ağrılarının nedenleri arasında yer almaktadır. Ense ağrıları ile hastalığın başka belirtileri de ortaya çıkabilmektedir. Çocukta ense ağrılarına neden olan ve bunun yanında boynun ağrımasından kaynaklanan menenjit hastalığı ortaya çıkabilmektedir. Bundan dolayı ağrı şiddetli olur ve çocuk kafasını döndürememektedir ya da ensesini hiçbir şekilde hareket ettiremeyecek kadar şiddetli bir ağrı yaşanır. Ense ağrısının bir başka hastalığın habercisi olup, araştırma yapılması gerekmektedir.
  • Yanlış duruş, çocuklarda ense ağrılarına neden olan etkenlerden birisidir. Gece uyuma sırasında yatakta veya sınıfta otururken boyun kısmına uzun süreli ters bir pozisyonda durması, boyun ve ensede zorlayarak ağrının ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Çocuklarda ense ağrısı çocukların yatarak kitap okumak, bilgisayarın ya da televizyonun karşısında uzun süreli aynı pozisyonda kalması ve boynun gerilmesi sonucu ense ağrıları gerçekleşmektedir.
  • Boyuna ağır yük binmesi, çocuklarda ense ağrılarının neden olmaktadır. Özellikle ağır okul çantaları, çocukların omuz kaslarının çekilmesine ve bu şekilde ağır yük olduğundan dolayı enseye ağrı ortaya çıkabilmektedir. Bunun olmaması için, çocukların çantaları dikkat edilmeli ağırlıklar azaltılmalıdır.
  • Zedelenme, çocukta ense ağrısının ortaya çıkmasında önemli bir etkendir. Çocuklar bilindiği üzere çok hareketli olur. Her oyun veya aktivite sırasında, herhangi bir zedelenme ve incinme sonucunda da çocukta ense ağrısı ortaya çıkabilmektedir. Ağaçtan, merdivenden veya bisikletten düşme sonucunda da bu tip şikâyetleri dile getirebilmektedir. Bundan dolayı çocuklarımıza bu konuda bilgi verilmeli, dikkatli olunması sağlanması gerekmektedir.
Çocuklarda ense ağrısının tedavisi, ağrının şiddetli olup, olmadığını göre değişmektedir. Çocuktaki ense ağrısı, hafif bir ağrı ise biraz dinlenip ve ağrı olan yere buz koymak yeterli olmaktadır. Bundan dolayı da zedelenmede de yine buz torbası hafifletmede yardımcı olacaktır. Çocuktaki ense ağrısı, yanlış duruştan dolayı gerçekleşiyorsa, gece yatarken yatış pozisyonu değiştirmek, daha yumuşak bir yastık kullanmak veya havlu koymak, çocuğun ağrısını azaltabilmektedir. Eczanelerde bunun için, köpükten yapılan boyunluklarda alınabilmektedir. Çocuklarda ense ağrısı çok şiddetli gerçekleşiyorsa, mutlaka bir doktora götürülmesi gerekmektedir. Eğer ense ağrısı ile şişkinlik, uyuşma, ateş gibi belirtilerde meydana gelirse, acilen doktora gidilmesi gerekmektedir. Diğer taraftan tutulmalardan dolayı, ense ağrısı meydana gelmişse, enseye sıcak uygulayıp, ağrı en aza indirebilmektedir. Çocuklarda ense ağrısı genellikle kısa süreli olup, kendiliğinden geçmektedir. Hiçbir kalıcı hasar bırakmadığı gibi tedavi edilebilir ağrılardır. Çocukların bilhassa duruş ve oturuşlarına dikkat edilmesi gerekir. Doğru oturuş şekli, çocuğa gösterilmesi gerekmektedir.

Çocuklarda Ense Ağrısı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Ense Sertliği Belirtileri ve Tedavisi

Ense Sertliği Belirtileri ve Tedavisi

Ense Kalınlığı Kaç Olmalı?

Ense Kalınlığı Kaç Olmalı?

Ensede Yanma Neden Olur?

Ensede Yanma Neden Olur?

Ense Kılları Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Ense Kılları Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Gebelikte Ense Kalınlığı Kaç Olmalı?

Gebelikte Ense Kalınlığı Kaç Olmalı?