Ense Baş Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Ense Baş Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Ense baş ağrısı, farklı nedenlerden dolayı ortaya çıkabilecek bir sağlık sorunudur. Çoğu kişi ense baş ağrısının boyun fıtığından kaynaklandığını düşünse de boyun fıtığı ense ağrısına yol açmayan bir sağlık sorunudur. Kas, eklem dokusunda problem, gerilim tipi baş ağrısı, migren, stres, tortikolis, menenjit hastalığı, yüksek tansiyon, beyin damarında anevrizma gibi ense baş ağrının pek çok sebebi vardır.


Ense baş ağrısı neden olur?


Kas, eklem ve doku problemleri: Ense baş ağrısında en sık rastlanılan neden kas, eklem ve doku problemleridir. Ensede bulunan kasların, eklemlerin ve dokuların herhangi bir nedenden dolayı zarar görmesi ense baş ağrısına yol açabilir. Başın kontrolsüz hareket ettirilmesi, fiziksel kapasiteyi zorlayan boyun egzersizleri, yaralanma, düşme, trafik kazası, duruş bozuklukları, eklem iltihabı bu duruma örnek olarak verilebilir.

Gerilim tipi baş ağrısı: Gerilim tipi baş ağrısı çoğu kişinin hayatının bir döneminde olsa da başına gelmiş bir sorundur. Ense, baş ve boyun bölgesinde bulunan kaslarda yaşanan gerilme nedeniyle ortaya çıkar. Şiddeti farklı derecelerde olabilir. Bu tip baş ağrısında ağrı genellikle enseyi etkiler. Gerilim tipi baş ağrısı; Soğuk havaya maruz kalmak, üst solunum yolu hastalıkları, aşırı sigara ve kafein kullanımı, stres, alkol, tüketilen bazı gıdalar nedeniyle oluşum gösterebilir.

Migren: Migren nedeniyle yaşanan ağrılar ense ağrısıyla birlikte gelişebilir. Migren rahatsızlığında baş ağrısı olmaksızın sadece ense ağrısına da yol açabilir.

Hipertansiyon: Ense baş ağrısının en önemli nedenlerinden biridir. Kan basıncında yaşanan artış arterlere olan baskıyı arttırır ve bu durumda ense baş ağrısına maruz kalınır. Bu durumu kontrol edebilmek için tansiyon kontrol altına alınmalıdır.

Menopoz: Ense baş ağrısına yol açan bir diğer etken menopoz dönemidir. Bu döneme ulaşan kadınlarda ense baş ağrısına sık rastlanır.

Eğri boyun: Enseyle birlikte baş ağrısına maruz kalan kişilerde ense kaslarının başla birleştiği kısımda şişlik fark ediliyorsa ve baş sağa ya da ola doğru eğilmişse eğri boyun yani tortikolis'ten şüphelenilebilir. Kas gerilimine bağlı gelişen rahatsızlık anne karnındaki bebekte teşhis edilebilir.

Çene eklemi ağrısı: Çene ekleminde var olan bir problem ya da bozukluk ense ve baş ağrısına neden olabilir. Çenenin hareket etmesini sağlayan çiğneme gibi eylemlerde ağrı yaşanıyorsa mutlaka doktora danışılmalıdır.


Ense baş ağrısı nasıl geçer?


Ense ve baş ağrısında basit ağrı kesicilerden yardım alınabilir. Şiddetli kaza ya da travmalar nedeniyle yaşanan ağrılarda boyunluk takılabilir. Traksiyon cihazları boyun disklerinin arasında bulunan mesafeyi açmak amacıyla kullanılabilir. Bölgeye uygulanan sıcak ve soğuk kompres ağrıları hafifletir. Bölgeye hafif masaj yapılabilir.

Kullanılan yastık uygun yükseklikte olmalıdır. Bilgisayarda, masa başında ya da araba kullanılırken duruş pozisyonuna dikkat edilmelidir. Stres ağrıları tetikleyen en önemli etkenler arasındadır. Ağrıları kontrol etmek için stresten uzak durmak önemlidir.

Cerrahi: Eğri boyun rahatsızlığında ve bölgede yaşanan kemik çatlaklarında acil müdahaleye gerek duyulabilir. Bu tür vakalarda cerrahi kaçınılmaz bir tedavi yöntemidir.

Ense Baş Ağrısı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Ense Kalınlığı Kaç Olmalı?

Ense Kalınlığı Kaç Olmalı?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Ense Hastalıkları Belirtileri ve Tedavis

Ense Hastalıkları Belirtileri ve Tedavis

Ensede Şişlik Belirtileri ve Tedavisi

Ensede Şişlik Belirtileri ve Tedavisi

Baş ve Ense Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Baş ve Ense Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Enseden Başlayan Baş Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Enseden Başlayan Baş Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Ense Sertliği Belirtileri ve Tedavisi

Ense Sertliği Belirtileri ve Tedavisi