Bebeğin Ense Kalınlığı Ne Kadar Olmalı
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Bebeğin Ense Kalınlığı Ne Kadar Olmalı

Bebeğin ense kalınlığı ne kadar olmalı, bebeklerin ense kalınlığı kromozom anomalileri bakımından oldukça önemli bir değerdir. Gebeliğin 11 ve 14. Haftaları arasında bebeğin normal ense kalınlığı ölçüsü bilinmektedir. Bu nedenle gebelikte bu haftalarda ense kalınlığı ölçümü yapılır. Ense kalınlığı bu haftalarda normal olarak 3 mm olmalıdır. Bunun üzerinde bir değer çıkarsa, bebekte kromozom anomalisi olduğu düşünülür. Ense saydamlığının kalınlığının ölçüldüğü ve tıpta NT Nuchal translusensi olarak tanımlanan bu test, bebeklerin henüz anne karnında taranması açısından oldukça yaygın olarak kullanılan belirteçler arasındadır. Ultrasonografide NT şeklinde kodlanmış olan ense kalınlığı ölçümü önemli bir bulgudur.


Bebeğin ense kalınlığı ne zaman ölçülür?


Ense kalınlığı ölçümü, gebelikte 11-14 haftalar arasında yapılır. Bunun dışındaki gebelik haftalarında rutin ölçüm yapılmaz. Bu ölçüm tek başına oldukça önemli bir belirteç olarak kabul edilir. Fakat birlikte yapılan ikili testi parametresi olarak değerlendirilir.


Bebeğin ense kalınlığını kim ölçer?


Bebeğin ense kalınlığı normal olarak kadın doğum doktoru tarafından ölçülebilir. Fakat ense kalınlığı ölçümü sertifikası bulunan eğitim almış uzmanların bunu ölçmesi daha doğrudur. Bu oldukça hassas bir ölçümdür. Anne karnında fetusun hareket etmesi bile sonuçlara yansır. Kadın doğum doktoru tarafından kalın ölçülmüş çoğu enseler daha sonradan bu konuda Uzman olan doktorlar tarafından ölçüldüğünde normal bulunur. Bu yüzden özellikle riskli gebeliklerde ölçümün Uzman tarafından yapılması daha sağlıklıdır.


Bebeğin ense kalınlığı kaç olduğunda anlamlı olur?


Bebeğin ense kalınlığı kromozom anomalilerin tespiti açısından ölçülmektedir. Gebelikte normalde bebeğin gelişmesiyle yani gebelik haftasının artmasıyla ense kalınlığı artar. 11-14 haftalarda ense kalınlığı normal değeri 3 mm olmalıdır. Bu bilinen kesin değerdir. 3 mm ve üzerindeki ense kalınlığı artmış olarak kabul edilir. Eğer 6 mm'nin üzerine çıkmışsa, bu oldukça kötü kabul edilir. Ense kalınlığının artması, özellikle down sendromu gibi anomali riskini de arttırır.


Bebeğin ense kalınlığı hangi ultrason ile ölçülür?

Ense kalınlığı genellikle üstten yani karından yapılan ultrasonla ölçülür. Fakat bazı hallerde anne ve bebeğin durumuna bağlı olarak, alttan yani vajinal ultrasonla ense kalınlığı ölçümü yapılabilir. Ultrason alttan da yapılsa, bu düşük riskine yol açmaz. Bu konuda gebe kadınlar genellikle çekinebilir. Ancak doktorunuz bunu uygun görürse, alttan ultrasonografi yapılmasında sakınca bulunmaz.


Bebeğin ense kalınlığının artması neyi ifade eder?

Bebeğin ense kalınlığı artmış olarak tespit edilirse, bunun bazı sebepleri olabilir. Bu sebepler arasında down sendromu ve turner sendromu başı çeker. Bunun dışında diğer kromozomal anomaliler, noonan sendromu gibi özel sendromlar, kalp anomalileri gibi sorunlar ense kalınlığının artmasına neden olabilir.


Bebeğin ense kalınlığı artarsa ne yapılmalı?

Yapılan ölçümde ense kalınlığı artmış olursa, hemen aile bu konuda bilgilendirilir ve gereken ek işlemler uygulanır. Bunun sadece ense kalınlığı olduğu ya da kistik higroma olduğu incelenir. Eğer kistik higroma olursa, bebekte anomali çıkma olasılığı yükselir. Ense kalınlığı artmış olursa, kromozom anomalisi oranı %15 kadar olur. Böyle durumlarda ayrıntılı ultrasonografi çekilir, amniyosentez yapılır yani bebeğin eşinden parça alınır. Gebeliğin 20-22 haftalarında ise bebeğin kalbi ekokardiyografik değerlendirmeye alınır.

Bebeğin ense kalınlığı artmış olursa, gebelik ilerledikçe bu oran inecektir. Bu daha sonra ultrasonda görülmez. Böyle bir gelişme hastalığın iyileştiğini göstermez. Sonraki testlerde sorun tespit edilirse, aile bilgilendirilerek bir karar verilir. Testlerin normal çıkması halinde, bebeğin normal olduğu da söylenemez. Bazen sendromlar doğum sonrasında etkili olabilir. Fakat testlerin normal çıkması bebeğin normal olduğunu daha fazla düşündürür.

Bebeğin Ense Kalınlığı Ne Kadar Olmalı Yorumları

soru

Madine

20 Nisan 2018 Cuma

Selam 12.4 günlük hamileyim Bebeyin ense kalınlığı 2.3 mm dir normal mi,

Cevap yaz
soru

Güliz

23 Ekim 2018 Salı

Bnm bebegın boyun ölçüsü 2.41 acaba done sendrom rızkı varmı 12. Haftada

Cevap yaz

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Popüler İçerikler

Ensede Yanma Neden Olur?

Ensede Yanma Neden Olur?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Ense Kılları Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Ense Kılları Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Ense Kökü Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Ense Kökü Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Hamilelikte Ense Kalınlığı

Hamilelikte Ense Kalınlığı

Ense Baş Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Ense Baş Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Ensede Şişlik Belirtileri ve Tedavisi

Ensede Şişlik Belirtileri ve Tedavisi