Ense Sertliği Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Ense Sertliği Belirtileri ve Tedavisi

Ense Sertliği, şikâyetleri özellikle kişilerin ense bölgesine almış oldukları çok şiddetli darbeler (Trafik kazalarında) sonucunda ense bölgesinde ciddi problemler ve şiddetli ağrılar oluşmasıdır. İnsan anatomisinde kafa ile omuz arasında bulunan ensede sertlik kısacası travmalar sonucunda oluşan sertlik özellikle şişlikler sebebi ile ağrı oluşturmaktadır. İnsanların iş durumlarına göre de ense de sertlikler oluşmaktadır. Bilgisayar ve masa başında uzun süreli hareketsiz çalışan insanlarda ense bölgelerinde ağrı ve sertlik görülmektedir. Fakat bu tür olaylar sonucu meydana gelen ensedeki sertlik gün içerisinde etkisini kaybederek normale dönebilmektedir. Ama ensede hissedilen bu tür sertlik ve ağrılar her zaman iyi olmayabilir ve hafife alınmamalıdır. Ensede serlik ve ağrı şikâyetlerinin altında sinir hasarı ya da tümör gibi ciddi sağlık sorunları belirtileri de olabileceğinden kesinlikle ihmal edilmemeli ve dalında Uzman doktora başvurulmalıdır.

Ense Sertliğinin Önemli Sebepleri Nelerdir?
  • Tümör
  • Travma etkenleri
  • Sinirlerde hasar ve sıkışma
  • Uzun süre aynı pozisyonda hareketsiz kalma
Tümör; Halk dilinde ur olarak bilinen tümör vücudun her bölgesinde oluşma ihtimali olduğu gibi ense bölgesinde sertlik tümör başlangıcı olma ihtimalide düşünülmelidir. Bunun için mutlaka tetkikler ve muayene için mutlaka doktora gidilmelidir.

Travma etkenleri; Özellikle trafik kazaları ve yüksekten düşme, çarpma sonuçlarında enseye alınan darbeler sonucunda oluşan durumdur. Bu şekilde bir durum yaşanması halinde fizyolojik olarak kendini belli eder. Acilen doktora gidilmelidir.

Sinirlerde hasar ve sıkışma; Duyu iletişimini sağlayan sinirlerde oluşan sinir sıkışmaları ve sinirlerde oluşa bilecek hasarlar sebebi ile ensede sertlik oluşması görülebilir. Bu şikâyetler genellikle kısa süreli olup 1-2 gün içerisinde geçebilir. Ancak yine de hafife alınmamalı ve doktora görünmelidir.

Uzun süre aynı pozisyonda hareketsiz kalma; Kasların hareketsizliği hareketsiz bir yaşam tarzından kaynaklanmaktadır. Bütün bir gününü bilgisayar başında çalışarak geçiren kişilerde boyun kaslarının hareketsiz kalmasından dolayı boyun tutulması yaşanabilmektedir. Hareketsizliğin yanında ayrıca devamlı aynı pozisyonda oturmak ve çalışma durumunda da boyun ile ense bölgesinde ağrılı sertlik meydana gelebilir. Oluşabilecek boyun ağrılarının önüne geçebilmek için gün içerisinde ufak egzersizlerin yapılması ve boyun kaslarının hareket ettirilmesi gerekmektedir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Hamilelikte Ense Kalınlığı

Hamilelikte Ense Kalınlığı

Haber Bülteni