12 Haftalık Bebeğin Ense Kalınlığı
15 Mayıs 2024 Çarşamba

12 Haftalık Bebeğin Ense Kalınlığı

12 haftalık bebeğin ense kalınlığı, bu dönemdeki gebeliklerde bebeklere yapılan ölçümler oldukça önemlidir. Özellikle 11-14 haftasında bebeğin baş ve popo kısımlarının mesafeleri ölçülür. Sonrasında ense kalınlığına bakılır. 12 haftada bebeğin ense kalınlığı ölçümü yapılarak herhangi bir hastalık veya hastalığa neden olacak bir bulgu var mı diye gerekli ölçümler yapılır. Bu sebepten dolayı anne adayının bütün testleri yaptırması hem bebek için hem de kendi için oldukça önemlidir.


12 haftalık bebeğin ense kalınlığının ölçülmesindeki sebep

  • Bu dönemde bebekte bulunan kromozom anomalileri Trizomi 21 olan Down Sendromu hastalığının bebekte bulunup bulunmadığı kontrol edilir.
  • Trizomi 18 ve trizomi 13 gibi bulgular kontrol edilir. 12 haftalık bebeğin boşaltım sistemi anomalilerinin bulunup bulunmadığına bakılır.
  • Karın ön duvar anomalileri efektleri kontrol edilir.
  • Değişik genetik sendromların bulunup bulunmadığına bakılır.
  • Böbrek ve kalp hastalığın bulunup bulunmadığı kontrol edilir
12 haftalık gebelikte bebekte bulunan ense kalınlığı kontrol edilir. Bu dönemde bebeğin ense kalınlığı en fazla üç milimetre olması gerekir.


12 haftalık gebelikte ense kalınlığı testinin sonuçları


Ense kalınlığı ölçülmesi oldukça önemlidir. Kromozom anomalisi riskini saptamada tek başına geçerliliği bulunmaz. Ölçümün en ufak hatasında değerin değişeceği unutulmamalıdır. Ense kalınlığı ölçümü yapan doktorun oldukça Uzman olması gerekir. Bu tesisin sonrasında şüpheli görülen gebelerin ikili test yaptırması gerekir. Testlerin sonuçları ile alınan PAPP- A değeri ve B hCG düzeyinin kontrol edilmesi gerekir. Anomali bebeklerde bu düzeyler PAPP- A değerine düşük olarak belirlenirken, B hCG dedi normal olan düzeye göre oldukça yüksek olarak bulunur. Testin sağlıklı sonuç vermesi için kan testi ile ultrasonography ense kalınlığının ölçüldüğü günün aynı gün olması gerekir. Tarama testi sonucunda risk ihtimali yüksek ise pozitif sonuç, düşük ise negatif sonuç olarak yorum edilir.


12 haftalık gebelikte ense kalınlığı testinin yapılmasından sonra izlenecek yol


Testlerin sonucunda ikili test eksi çıkar ise bu riskin fazla olmadığını gösterir. Ancak yüzde yüz kromozom bozukluğu olmadığını ifade etmez. Doktorun önerisi ile ikili, üçlü test yapılması gerekir. İki testin negatif çıkması güvenirliliği daha da yükseltir. İkili testten sonra üçlü test yaptırılmayacak ise yirminci haftalar arası Alfa fetoprotein düzeyi kontrol edilir. Böylelikle Nöral tüp defekti anensefali gibi bebeğin kafatasında veya omurgasında olabilen ciddi hasarların görülmesi için yapılır. Üçlü test yaptıranların bu testi yaptırmasına gerek yoktur. Çünkü zaten üçlü testle bu işlemler birlikte yapılmaktadır. İkili test pozitif çıkmış ise gerekli tetkikler yapılır. Hastaya perinatolojik danışma, Amniyosentez, ultrasonografi, korion villüs biyopsi gibi incelemeleri yaptırması tavsiye edilir.

Ense kalınlığı pozitif olan hastalara doktor ile gerekli irtibata geçilmesi tavsiye edilir. Çünkü ense kalınlığı bulunan çocukların Down Sendromu olma ihtimali yüksek olduğundan dolayı annenin gebelik hakkında bilgilendirilmesi, nasıl bir çocuk meydana getireceğinin anlatılması gerekir. Eğer diğer yapılan testlerde de bu sonuç pozitif çıkarsa isteğine göre bu çocuğu aldırabileceği anneye anlatılır. Down Sendromu gebeliklerde annelerin hayatı önemli riski altındadır. Çünkü Down sendromlu gebeliklerde bebek anne karnında ölebilir. Anne bunu fark etmediği için zehirlenmeler meydana gelebilir. Down sendromlu bebeklerin gebelik esnasında aldırılmasında herhangi bir süre yoktur. Anne karar verdiği anda gebeliği sonlandırabilir. Down sendromlu gebeliği devam ettirmekte annenin elindedir. Anne bu gebeliğe devam etmek istiyorsa doğum yapması sağlanır. Doğum sonrasında Down Sendromu şüphesi bulunan gebeliklerin normal bebek doğurduğu da görülmektedir.

12 Haftalık Bebeğin Ense Kalınlığı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Ensede Yanma Neden Olur?

Ensede Yanma Neden Olur?

Haber Bülteni