Enseye Buz Koymanın Faydaları Nelerdir?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Enseye Buz Koymanın Faydaları Nelerdir?

Enseye Buz Koymak; Aslında Çinlilerin kullandığı ve buzla yapılan bir akupunktur çeşididir. Çin'de bu uygulamaya ve buzun koyulduğu noktaya feng fu (Rüzgâr konağı) denmektedir, kısaca ensedeki akupunktur noktasına buzla masaj yapılması yöntemidir.

Uygulayıcıları, enseye düzenli olarak buz küpü koymanın daha genç görünmenizi ve daha enerjik, neşeli olmanızı sağlayacağını ve hastalıkları iyileştirdiğini söylemektedirler. Bunun yanında hamile bayanlar, epilepsi ve şizofreni hastalarında uygulanmasının uygun olmadığını belirtmektedirler.

Uygulayıcıları, buzun koyulacağı noktayı ise şöyle tarif etmektedirler. Ensedeki tendonların arasında, baş ve boynun birleştiği ense kökünde yer alan bölge olarak belirtmektedirler.

Uygulama Yöntemi; Yüz üstü yatarak veya oturarak ve yukarıda uygulayıcılarının tarif ettiği bölgeye, feng fu bölgesine bir adet buz koyup 20 dakika tutun. Öneri, buzu bir bez yardımıyla sabitleyebilirsiniz.

Bu uygulamayı 3 gün arayla, sabahları uygulanacaksa aç olarak ya da akşamları yatmadan hemen önce olacak şekilde düzenli olarak tekrarlamalısınız.

İlk başlarda biraz soğuk gelecektir doğal olarak, 25-30 saniye sonra o bölgenin ısındığını hissedeceksiniz. Kan akışına endorfin salgılandığı için, ilk birkaç gün mutlu ve zinde hissedeceksiniz.

Endorfin; İnsan vücudunda ağrıyan dokularda ağrının azalması için beynin dokuları tarafından üretilen hormonlara denir. Bu hormonların görevi ağrının şiddetini azaltmak ve vücuda daha az rahatsızlık vermesini sağlamak için sinirleri uyuşturmaktır. Beyin dokularının salgıladığı bu hormonlar, bilinen morfinden 30 kat daha etkilidir. Mutluluk hormonu olarak da bilinen vücut ağrı hissettiğinde, spor yapılırken, baharatlı yiyecekler tüketildiğinde, seks ve orgazm gibi durumlarda salınımı yüksek seviyelerde olur. Enseye bu koymak, bunlara gerek kalmadan beynin endorfin salgısını tetiklemeye neden olması.

Faydaları; Uykuyu, sindirim sistemini düzenler, soğuk algınlığına karşı direnç sağlar. Solunum sistemini düzenler, daha rahat nefes alıp vermemizi sağlar. Baş, diş ve eklem ağrısını azaltır. Nöroloji, omurga, hipertansiyon, astım, mide ve obeziteye karşı yarar sağlar. Selüloit oluşumunu engeller. Cinsel isteksizlik, iktidarsızlık ve adet dönemi rahatsızlıkların hafiflemesinde fayda sağlar. Stres, uykusuzluk, depresyon, psikolojik rahatsızlıklara karşı yardımcı olur.

Enseye Buz Koymak Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Ense Kalınlığı Kaç Olmalı?

Ense Kalınlığı Kaç Olmalı?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Enseden Başlayan Baş Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Enseden Başlayan Baş Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Gebelikte Ense Kalınlığı Kaç Olmalı?

Gebelikte Ense Kalınlığı Kaç Olmalı?

Bebeğin Ense Kalınlığı Ne Kadar Olmalı

Bebeğin Ense Kalınlığı Ne Kadar Olmalı

Down Sendromu Ense Kalınlığı

Down Sendromu Ense Kalınlığı

Ense Boyun Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Ense Boyun Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi