Gebelikte Ense Kalınlığı Kaç Olmalı?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Gebelikte Ense Kalınlığı Kaç Olmalı?

Gebelikte ense kalınlığı, Her anne adayının, gebelik döneminde bebeğin sağlığı hakkında bilgi verici birtakım testler yapılmaktadır. Bu testlerden bir tanesi de ense kalınlığı ile ikili tarama testi adı verilen testler yapılmaktadır. Gebelikte ense kalınlığı testi hamileliğin, 11. İle 14. Haftaları arasında ultrasonografik ile bebeğin ense kalınlığını ölçmesine dayanan ve bebekte olabilecek mongol bebek, yani Down Sendromu kromozom anomalileri ve organları hakkında bilgi vermeyi amaçlayan bir testtir. Günümüz modem tıppında bebeklerin olabildiğince anormal durumlarını erken dönemde öğrenmelerini sağlanmaktadır. Bu şekilde yaparak aile için, tedavisi mümkün olan bazı rahatsızlıkları, tedavisine başlamakta ya da gebeliğin erken dönemlerinde psikolojik ve fiziksel açıdan çok fazla travma yaşamadan, gebeliğin sonlandırılması mümkün kılmaktadır. Ense kalınlığının belli bir oranda fazla çıkmasında, Down Sendromu görülmektedir. Bu testi özellikle toksik madde ya da ilaç kullanan anne adayları, 35 ve üstündeki anne adayları, daha önce normal gelişim göstermeyen veya zekâ geriliği çocuk öyküsü olan aileler ya da ailesinde anomalili bebek ya da ırsi geçiren hastalık öyküsü olan anne adayları, ense kalınlığı testini kesinlikle yaptırmaları gerekmektedir.


Gebelikte ense kalınlığı ölçümü nasıl yapılır?


Ense kalınlığı testi anne adayından alınacak kan ile ölçülüp, ense kalınlığında Beta-HCG ile bunları özel bir programa tabi tutulması ile mongol bebek riski çözülmeye çalışılmaktadır. Down Sendromu genetik bir hastalık olup, yüzde yapısal bozukluklar, görme bozuklukları, işitme bozuklukları, zekâ geriliği, yapısal kalp hastalıkları ve diğer çeşitli sağlık sorunları ile bir arada bulunan bir tür hastalıktır.

Normal olarak bakıldığında, bebek büyüdükçe ve gebelik haftası ilerlemesi ile bebeğin ense kalınlığı doğal olarak artmaktadır. Ancak erken olması için ve en ideal zaman 11 hafta ile 14 hafta arasındaki ense kalınlığı, haftası ve günü bilindiği için o gün gebelik haftasında ense kalınlığı ölçüldüğünde normalin üstünde bir oran çıktığında, Down sendromlu çocuk olma ihtimali artmaktadır. Gebelikte ense kalınlığı, çoğul gebeliklerde ise ense kalınlığı testi uygulanamamaktadır. Çünkü bu test, her bebek için ayrı ayrı ense kalınlığı ölçümü olup, risk oranı hesaplanacağı için Down Sendromu testi tam olarak yapılamamaktadır.


Ense kalınlığı testi bebeğe zarar verir mi?


Gebelikte ense kalınlığı testi, diğer testlere göre çok erken bir dönemde yapıldığı için, tanı erken bir zamanda bilinebilir. Ayrıca ense kalınlığı testi Down Sendromu olup, olmadığını saptamak için testlerin içinde, en hassas olanıdır. Yüzde 90 oranında olumlu sonuç vermektedir. Merak edilen önemli konulardan birisi de ense kalınlığı testi anne adayına ve bebeği hiçbir şekilde zararı bulunmamaktadır.


Gebelikte ense kalınlığı ne kadar olmalıdır?


Bir değerin üzerinde olmasında bebek için riskin artış söz konusu olup, anomali durum olabilmektedir. Gebelikte ense kalınlığı testini milimetrenin onda birini ölçecek hassasiyete ve son tıp teknolojisine sahip ultrasonografik aletleri ile ölçülmektedir. Gebelikte ense kalınlığı 11 ve 14. Haftaları arasında 3 milimetrenin altında normal olarak kabul edilmektedir. Bu oranın üstündeki ense kalınlığı arttıkça organları için riski ve diğer taraftan Down Sendromu riski de bulunmaktadır. 11 ve 14. Haftaları arasında ense kalınlığı ile ikili testte yapılmaktadır. İkili testte ense kalınlığının testi riskini birlikte saptamaktadır. Ense kalınlığı testinin ölçümü yapılırken, bebeğin genellikle bu gebelik haftalarında hareketlenmesi ve ölçümün daha sağlıklı daha doğru sonuçları yapılabilmesi için, 10-30 dakika ve hatta bu senelerden daha uzun sürede sabit bir şekilde beklemeyi de unutulmaması gerekir. Gebelikte ense kalınlığı testi ile sonuç olarak incelemeye tutulup, bebekte ve anne adaylarında herhangi bir yüksek risk bulunduğunda, detaylı analiz yapılabilmektedir.

Gebelikte Ense Kalınlığı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Ense Kalınlığı Kaç Olmalı?

Ense Kalınlığı Kaç Olmalı?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Ense Sertliği Belirtileri ve Tedavisi

Ense Sertliği Belirtileri ve Tedavisi

Ense Omuz Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Ense Omuz Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Down Sendromu Ense Kalınlığı

Down Sendromu Ense Kalınlığı

Ensede Yanma Neden Olur?

Ensede Yanma Neden Olur?

Gebelikte Ense Kalınlığı Kaç Olmalı?

Gebelikte Ense Kalınlığı Kaç Olmalı?